Magazin

Dominik Cumhuriyeti'de deprem: Survivor adası ne durumda?

Daha önce 2018 Haziran'da, Dominik Cumhuriyeti'nin de üzerinde bulunduğu Hispanyola Adası'nın güney kıyılarının hemen ötesinde meydana gelen 4.8'lik deprem, Survivor programcılarının ve sevenlerinin yüreğini ağzına getirmiş, kabus gibi bir gece yaşanmasına sebep oluştu. Bu kez de 5 büyüklüğünde meydana gelen başka bir deprem, endişeye yol açtı.

Cengiz Büyükuncu
Cengiz Büyükuncu

SURVİVOR ADASI NEREDE?

Survivor isimli popüler yarışma şovunun çekimlerinin yapıldığı yer, Karayip denizindeki adalardan biri olan Hispanyola Adası'nın üzerindeki iki devletten biri olan Dominik Cumhuriyeti. 

Çekimler ise anakaraya yani Dominik Cumhuriyetine bağlı bir yarımadada yapılıyor.

SURVİVOR ADASI GERÇEKTEN BİR ADA MI?

Survivor adaları, aslında ada değil. Dominik Cumhuriyeti'nin kuzey sahillerine bakan fazla el değmemiş sahillerinde çekimleri yapılan yarışma ise ülkenin kuzey otobanından sadece birkaç km uzaklıkta. 

ÜNLÜLER VE GÖNÜLLÜLER TAM OLARAK NEREDE?

Ünlüler adası ve Gönüllüler adası ise aslında yan yana bulunan iki adet koydan ve plajdan  ibaret. 

2018'DEKİ KORKUTAN DEPREM

2018'de gerçekleşen ve Survivor yarışmacılarına korku dolu anlar yaşatan depremin merkez üssünü ise yaptığımız araştırmalar sonucunda bulduk:

Yukarıda kırmızı ile daire içine alınmış bölge, 2018'de yaşanan 5 büyüklüğündeki depremin merkez üssü. Haritadan da görüldüğü üzere, depremin episantrı Survivor çekimlerinin yapıldığı sahile çok yakındı ve bugünkü depreme kıyasla bu yüzden hem daha uzun sürmüş, hem de daha çok hissedilmişti.

BUGÜN YAŞANAN DEPREM

Bugünkü 5 büyüklüğündeki deprem ise aşağıda gözüktüğü üzere Survivor çekimlerinin yapıldığı yarımadaya uzakta, ada ülkesinin güney doğu sahillerinin açığında meydana geldi.

Herhangi bir mal veya can kaybı bildirilmezken, Survivor yarışmacıları için endişelenmemize gerek yok gibi duruyor.