Ekonomi |

Dolar kuru hareketlendi: 17 TL sınırını aştı!

Dün açıklanan enflasyon rakamları sonrası hareketlenen dolar kuru BDDK kararı sonrası 17.3596 TL'den gerilediği 16.5433 TL seviyesinden yükselişe geçti. Güne 16.83 TL'den başlayan dolar kuru, saat 14:58 itibariyle 17,01 TL'den işlem görüyor.

Dolar kuru BDDK'nın şirketlere yönelik ihtiyacından fazla döviz biriktirmesinin önüne geçen kararı sonrası gerilediği seviyelerden yükselişini sürdürüyor. Dolar/TL kuru bugün 16.95 TL'ye çıktı, Euro ise 17.58 seviyelerine kadar çıktı.

ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI: YILLIK YÜZDE 78,62

Dün memur ve emeklilerin maaşları için kritik önemdeki haziran ayı enflasyonu açıklandı. Buna göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 78,62'ye yükseldi. Aylık artış yüzde 4,95 oldu. Rakamların piyasa beklentilerine paralel gelmesi nedeniyle döviz kurlarında ve finansal piyasalarda oynaklık yaşanmadı.

 

BAKAN NEBATİ: ENFLASYONDAKİ ARTIŞ KÜRESEL

Açıklanan enflasyonun ardından bir açıklama yayınlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonda yaşanan artışın küresel gıda fiyat artışları ve küresel enerji fiyatlarından kaynaklandığını ifade etti.

 

ABD PİYASALARI KAPALI

Doların gücünü başlıca 6 para birimine karşı ölçen DXY endeksi haftanın 2. gününe 105'in altında başlıyor. DXY endeksi dün ABD piyasalarının 4 Temmuz nedeniyle kapalı olmasıyla sakin seyir izledi. Bugün ABD 10 yıllık tahvil getirisi hızlı yükselişini sürdürürken bu yükseliş doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasını sağlıyor.

Bugün içerde Hazine Nakit Dengesi takip edilecek. Dışarda ise önemli veri bulunmuyor.