Dolar 18 liraya yaklaştı: Dolar/TL 18 seviyesinin hemen altında işlem görmeye devam ediyor!

Cuma günü doların satış fiyatı 17,9097 lira, euronun satış fiyatı ise 18,3438 lira olmuştu. Dolar/TL, yeni haftaya değer kazancıyla başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla yüzde 0,3 artışla 17,9620'den işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,46 primle 18,3250'den, sterlin/TL yüzde 0,50 yükselişle 21,7430'dan satılıyor.

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Dolar endeksi şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 106,5 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi 0,2 yükselişle 1,0210'dan alıcı buluyor.

İnfo Yatırım forex bülteninde, "Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesi yeni haftaya 17.88 seviyelerinde başlangıç yaptı. Yeni hafta içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Bu veriler arasında sanayi üretimi, cari denge ve işsizlik dikkatleri çekiyor. Bu sebeple hafta içerisinde takip edilecek veriler ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar artabilir. Diğer yandan piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisini takip etmişti. Veri beklenilenin neredeyse iki katı yüksek gelerek sürpriz yaptı ve küresel bazda volatiliteyi oldukça artırdı. Yeni haftaya başlarken ise ABD kanadına baktığımızda yine hafta içerisinde açıklanacak olan enflasyon verisi oldukça dikkat çeken ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde ekonomik veri bakımından oldukça cılız bir gün yaşanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 18.00 – 18.15 – 18.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; 17.75 – 17.60 – 17.38 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir." diye belirtiliyor.

Gedik Yatırım günlük bülteninde, "Kurda yatay seyirlerin etkili olduğu ve açıklanan verilerin fiyatlamalar üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı bir haftayı geride bıraktık. Geçen hafta gerçekleşen Erdoğan – Putin görüşmesi sonrası doğalgaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödemelerin başlanacağı bildirildi. ABD tarafında ise resesyon endişeleri gölgesinde cuma günü açıklanan istihdam verileri sürpriz yaptı. ABD’de tarım dışı istihdam 528 bin ile 250 bin olan beklentinin bir hayli üzerinde gerçekleşirken, ortalama saatlik kazançlar temmuz ayında yüzde 0,50 artış ile beklentileri aştı. ABD’de gelen kuvvetli gelen istihdam verileri sonrası dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerinde yükselişler görüldü. Bugün ise veri akışı bakımından sakin. Dolar/TL, saat 08:40 itibariyle 17,94’lü seviyelerde bulunuyor." diye belirtiliyor.

Dolar 18 liraya yaklaştı: Dolar/TL 18 seviyesinin hemen altında işlem görmeye devam ediyor! ile ilgili etiketler Dolar piyasa info yatırım gedik yatırım