Dünya

Doğum öncesi koronavirüse yakalanan anne o süreci anlattı: Bebeğime ilk 10 gün eldivensiz dokunamadım

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya ölüm saçan koronavirüs salgınının en fazla can aldığı ikinci ülke olan İspanya'da doğuma hazırlanan bir anne adayının koronavirüs testi pozitif çıktı. Talihsiz kadın yaşadığı süreci ve doğum sonrasındaki durumu anlattı.

Koronavirüs salgınının dünyada en fazla can aldığı ikinci ülke İspanya'da loğusa anne Vanesa hayatının belki de en korkunç doğum kabusunu yaşadı.

HER GÜN ZİYARET ETTİĞİ ANNEANNESİ KORONA ÇIKTI

Euronews'te yer alan habere göre; 34 yaşındaki Vanesa Muro'nun sezaryen ile yapacağı doğum 16 Mart'a belirlenmişti. Sorunsuz bir hamilelik dönemi geçiren anneye kötü haberler zinciri koronavirüs salgınının ülkesini ve yaşadığı şehir Madrid'i vurması ile geldi.

Önce neredeyse her gün ziyaret ettiği anneannesinin ölümcül virüse yenik düşerek hayatını kaybettiğini öğrendi.

KABUS BÖYLE BAŞLADI

Salgına karşı riskli kişiler sınıfında kabul edilen 9 aylık hamile anneye yapılan testin sonucu pozitif çıkınca da Vanesa ve eşi Oscar'ın 'kabusu' başlamış oldu.

Eşi ile birlikte vakit kaybetmeden doğum yapacağı Madrid'deki hastanenin yolunu tutan Vanesa'ya koronavirüs ilk ayrılığını ise acilin giriş kapısında yaşattı. Kendisi de salgına yakalanan eşinin doğumda kendisine eşlik edemeyeceği söylendi.

Vanesa o zorlu süreci, "Taşıyamayacağım kadar ağır hisler bir anda etrafımı sardı. Bebeğime de hastalığı bulaştıracağım diye bir yandan korkarken diğer yandan da bana destek olacak kocamın yerini kombinezonlu ebeler, hemşireler ve doktorlar aldı" sözleriyle anlattı.

YENİ DOĞAN BEBEK KARANTİNAYA ALINDI

Doğumhanenin kapısında ise eşi Oscar hayatının "en uzun bir buçuk saatini" yaşadığını söyledi.

Doğumun ardından bir ebe endişeli babaya ilk mutlu haberi verdi. Oscar artık 50 santimetre boyunda, 3,6 kilogram ağırlığında sağlıklı mı sağlıklı bir bebek babasıydı.

Fakat bu güzel haber aynı zamanda da Oscar ve Vanesa'nın Oliver adını verdikleri oğullarından ayrı yaşayacakları günlerin de habercisiydi. Zira doğumdan hemen sonra Oliver annesini göremeden karantina altına alındı.

HASTANEDEN ÇIKMAK İSTEDİ

Vanesa doğumdan sonra hastanede 48 saati bebeğinden ayrı tamamıyla izole şekilde geçirdi. Aklı birkaç kat uzağındaki Oliver'deydi. Genç anne radikal bir karar alıp hastaneden çıkmak istedi.

Vanesa, "Belki bu karar kulağa aptalca gelebilir ama evimde oğluma kendimi daha yakın hissediyordum" dedi.

10 GÜNLÜK HASRET

Anne ile bebeğinin hasreti tam 10 gün sürdü. Çift Oliver'i hastaneden almaya geldiğinde ise bu sefer de yüzlerinde maske, ellerinde eldiven olmadan ona dokunamayacaklarını öğrendi.

"Bebeğimin tenine hastalığı bulaştırma korkusuyla dokunamamak çok zordu" diyen Vanesa ve eşi şu anda 14 günlük karantina süresini doldurmuş durumda.

Fakat hastalığı taşıyıp taşımadıklarını gösteren testi yaptıramadıkları için her ihtimale karşı bir 14 gün daha bekleme kararı aldı.

34 yaşındaki anne, "Bebeğime eldivensiz hala dokunamadım. Çok zor ama yakında bitecek. Kısa süre sonra Oliver bir ayını dolduracak ve dışarı çıkacağız. Teyze, amca, dede ve nineleri ile tanışacak. Uykudan uyanacağız ve tüm bu yaşadıklarımızın bir kabus olduğunu farkedeceğiz" dedi.