Popüler Haberler |

Doğu Akdeniz Konferansı'na hangi ülkeler katılacak? Erdoğan önerdi AB yeşil ışık yaktı!

Doğu Akdeniz Konferansı'na hangi ülkeler katılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Kurulu konuşmasında önerdiği Doğu Akdeniz Konferansı'na AB'den yeşil ışık geldi. Peki, olası konferansa hangi ülkeler katılacak? İşte detaylar...

Doğu Akdeniz Konferansı'na hangi ülkeler katılacak? Doğu Akdeniz'de yaşanan eenerji gerginliği sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konferans düzenleyelim önerisi karşılık buldu. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz konulu çok taraflı konferans teklifini birçok aktörün olumlu karşıladığını, ülkelerin; yöntemler, gündem ve takvim gibi konuları görüşmeye hazır olduklarını söyledi. İşte detaylar..

DOĞU AKDENİZ KONFERANSI'NA HANGİ ÜLKELER KATILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Millet Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada önerdiği Doğu Akdeniz Konferansı'na AB Konseyi Başkanı Charles Michel'den yanıt gecikmedi.


AB'den flaş "Doğu Akdeniz Konferansı" açıklaması

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz konulu çok taraflı konferans teklifini birçok aktörün olumlu karşıladığını, ülkelerin; yöntemler, gündem ve takvim gibi konuları görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz konusunda BM ile birlikte çok taraflı bir konferans önerisi yaptığını, bölgedeki aktörlerin çoğunun olumlu cevap verdiğini bildirdi. Michel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kuruluna AB adına video mesaj ile hitap etti.

Konuşmasının uluslararası ilişkiler kısmında Doğu Akdeniz'e değinen Michel, bölgedeki gerginlikten endişe duyduklarını, tek taraflı eylemlerin durmasını istediklerini söyledi.

Michel, AB üyeleriyle birlikte gerginliğin giderilmesi ve diyaloğun teşvik edilmesi amacıyla yoğun diplomatik çabalar yürüttüklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu çerçevede Doğu Akdeniz konusunda BM ile birlikte çok taraflı bir konferans oluşturulmasını teklif ettim. Birçok aktör şimdiden olumlu cevap verdi ve bunlar modaliteleri, gündemi, takvimi görüşmeye hazır. Ele alınması gereken başlıkların bazılarının deniz yetki alanlarının sınırlandırılması, güvenlik, enerji konuları ve göç olduğuna inanıyorum."

KONFERANS'A OLASI KATILIM GÖSTERECEK ÜLKELER

Mısır, İsrail, İtalya, KKTC, Türkiye, Yunanistan gibi ülkelerin katılımı öngörülüyor.