Gündem

Diyarbakırlı Filozof Ramazan'ı akıl hastanesine yatırdılar...

Yıllardır tarihi Ulu Camii'nde gönüllü olarak ziyaretçilere caminin tarihini anlatan Ramazan Böçkün'ün birinin şikayetiyle hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine kapatıldığını açıklandı. Yaşanan olay, sosyal medyada büyük tepki çekti. RamazanHocaYalnızDeğildir başlığı kısa sürede Twitter'da zirveye yerleşti. Öte yandan Cumhuriyet Başsavcılığı olayın aslına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Hakkındaki bir şikayet nedeniyle 2016 yılında gözaltına alınan ve hakkında Diyarbakır 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılan Böçkün’ün davası bir buçuk yıl önce psikiyatri hastanesinde tedavi edilmesi şartıyla sonuçlandı.

Davanın sonucuna tepki gösterip 'deli olmadığını' söyleyen 'Filozof Ramazan' ismiyle tanınan Böçkün, Bölge Mahkemesine itiraz etti. İtirazı reddedilen Böçkün, polisler tarafından alınarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümünde yatırıldı.

İki haftaya yakındır hastanede akli dengesi olmayan hastaların arasında kalan Böçkün’le Amed Haber Gazetesi telefonla görüştü. Hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Böçkün, yaptığı çalışmalardan rahatsız olanların şikâyeti üzerine hakkında dava açıldığını belirtti. Herhangi bir akli dengesinin bozukluğunun olmadığını dile getiren Böçkün, itiraz etmesine rağmen kendisine 'deli raporu' verildiğini söyledi.

Böçkün daha önce yaşadıklarına ilişkin şöyle konuşmuştu:

"Misyonerler, her tarafta İslam'a karşı faaliyet yapıyorlar. Para karşılığı insanları Hristiyan yapmaya kalkıyorlar. Bunlar görmezlikten geliniyor. Ben kimseden zorla İslam'ı kabul etmelerini istemiyorum. Öneri sunuyorum. Ben onlara yumuşak bir dille buranın Camii ve Harem-i Şerif olduğunu anlatıyorum. Edeple gelen lütufla gider.”


YUSUF KAPLAN'DAN SERT TEPKİ...
Akıl hastanesine kapatılan Ramazan Böçkün için çağrıda bulunan Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, "Bu yanlıştan derhal dönülmeli!" ifadelerini kullandı.

Yusuf Kaplan sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda ''UYARI/YORUM Bu güzel adamı akıl hastanesine koyan adamı akıl hastanesine koymalı! Bu yanlıştan derhal dönülmeli! Allah'tan korkmak lazım...'' ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Bir çok sosyal medya kullanıcısı da söz konusu olaya tepki gösterdi. İşte o paylaşımlardan bazıları...CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN BASIN AÇIKLAMASI

Öte yandan söz konusu olaya ilişkin açıklama yapan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Böçkün hakkında taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturma gereği, akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla hastaneye sevk edildiği açıklandı.

Yapılan açıklama şu şekilde;

''Bazı haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında, Diyarbakır’da R.P. isimli şahsın zorla akıl hastanesine yatırıldığı yönündeki iddialarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Söz konusu kişinin, 8 Ocak 2017 tarihinde, il merkezinde bulunan Ulu Cami’yi ziyaret etmekte olan bir kadın vatandaşımıza yönelik ‘‘bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’’ gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturma, 1 Şubat 2017 tarihinde cinsel taciz suçundan iddianame düzenlenmesiyle sonuçlanmıştır.

Sanığın babasının, suç tarihinden yaklaşık iki hafta önce oğlunun akıl hastası olduğu ve tedavi altına alınmasını istediği yönünde Diyarbakır Valiliğine ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurularının olduğu tespit edilmiştir. Sanığın babası, aynı mahiyetteki beyanlarını soruşturma sırasında da tekrar etmiştir.

Yargılama sırasında sanık, suç tarihinde akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığına sevk edilmiştir. Yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir.

Yargılama sonucunda Mahkeme, atılı suçun sanık tarafından işlendiğini sabit bulmakla birlikte, söz konusu rapor nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 32/1. maddesi gereğince sanığın ceza sorumluluğunun bulunmadığına, 57. maddesi gereğince koruma ve tedavi amaçlı olarak güvenlik tedbiri uygulanmasına karar vermiştir.

İlk derece mahkemesinin kararının istinaf incelemesiyle kesinleşmesine müteakip, hükümlü, 14 Mayıs 2020 tarihinde Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne tedavi amacıyla sevk edilmiştir.

Ceza Kanunumuzun 57. maddesinin ikinci fıkrasında; ‘‘Hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca düzenlenen raporda toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesi üzerine mahkeme veya hakim kararıyla serbest bırakılabilir.’’ hükmü yer almaktadır.

Söz konusu şahısla ilgili tedavi süreci, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda da sağlık kurumunun rapor ve değerlendirmeleriyle şekillenecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 25.05.2020

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI''