Gündem |

Diyarbakır'daki F-16 kazasından büyük bir dram çıktı / ÖZEL HABER

Diyarbakır'dan havalanan bir F-16 savaş uçağı önceki akşam Sur ilçesi yakınlarında düşmüş, uçak pilotu atlayarak kazadan kurtulmuştu.

Olaydan dakikalar sonra bir haber ajansı pilotun kimliğini, "Yüzbaşı Şefika Burcu Arpacı" olarak açıklamıştı.

ÖNCE TESADÜF SANILDI

Ajansın açıkladığı bu isimden yola çıkan, SuperHaber yazarı Metehan Demir ilginç bir detaya dikkat çekmiş ve aynı isimde bir kadın pilotun, 2014 yılında, yine Diyarbakır'da uçağının düştüğünü, uçaktan paraşütle atlayarak kurtulduğunu hatırlatmıştı.

141220161658249763785_3.jpg

HABER AJANSININ YANLIŞ İSİM SKANDALI!

Ancak gerçek Genelkurmay'dan gelen düzeltme ile ortaya çıktı. TSK, haber ajansı tarafından açıklanan ismin yaşanan son olayla ilgisi olmadığını duyurdu.

Genelkurmay'ın açıklamasında haber ajansına yönelik sitemkar ifadeler de dikkat çekti.

OLAYIN ARKASINDAN BÜYÜK DRAM ÇIKTI

Bu medya hatası büyük bir drama da yol açtı. Superhaber'in edindiği bilgilere göre, F-16 savaş pilotu Yüzbaşı Şefika Burcu Arpacı artık TSK'da görev yapmıyor.

Şefika Burcu Arpacı, 2014 yılından geçirdiği uçak kazasında sakatlandı ve bir daha savaş pilotu olamayacağı tepit edildi.

141220161658359768377_3.jpg

TSK'dan malulen emekliye ayrılan pilot PEGASUS Hava Yollar'ında işe girerek Türk sivil havacılığına hizmet vermeye başladı.

Şefika Burcu Arpacı, yıllar sonra benzer bir kazayla isminin anılması ve fotoğraflarının yayınlanması nedeniyle büyük şok yaşadı.

Arpacı'nın son yaşanan gelişmeler üzerine psikolojisinin bozulduğu öğrenildi.

Yaşanan bu olay, medyanın öncelikli görevinin, haberi ilk veren olmak değil, "doğru haber" vermek olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. / SuperHaber

* İlgili haberin detayları için tıklayın: Yanlış pilotun ismini verdiler!