Gündem |

Diyarbakır'da faciadan dönüldü!

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcı kontrollü şekilde imha edildi.

Valilikten yapılan açıklamada, terör örgütü PKK mensuplarının gerçekleştirdiği terör saldırıları nedeniyle vatandaşların ekonomik ve sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarının olumsuz etkilendiği bildirildi.

Vatandaşların can ve mal güvenliklerinin sağlanması, her türlü terör eylemlerinden korunmaları, huzur ve güven ortamının devamı, seyahat haklarını rahatlıkla kullanmaları amacıyla İl Jandarma Komutanlığınca her türlü tedbirin alındığı belirtilen açıklamada, bu kapsamdaki kontroller sırasında Diyarbakır-Bingöl karayolunun Çalıbükü mevkisinde yol kenarına yerleştirilen el yapımı patlayıcı tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, "jelikan bidon"da çivi ve yaklaşık 100 kilogram amonyum nitratla güçlendirilen el yapımı patlayıcının karayoluna zarar verilmemesi amacıyla boş arazide kontrollü şekilde imha edildiği vurgulanarak, "Patlama esnasında can ve mal kaybı yaşanmadı. Bölgede yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat özgürlüğünü rahatlıkla kullanabilmesini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilecek" ifadelerine yer verildi.