Ekonomi |

DİSK emekli maaş talebini açıkladı: En az 2022 asgari ücreti kadar olmalı!

2022'ye saatler kala emekli maaşları merakla beklenirken DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, taleplerini dile getirdi. Şu an en düşük emekli maaşının 1500 TL olduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, "En düşük emekli aylığı en az 2022 asgari ücreti kadar olmalı" dedi.

Yargıtay’ın DİSK/Emekli-Sen'e yönelik kapatma kararına yapılan itiraz başvurusunu reddetmesinin ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) eylem yaptı.

"SENDİKAMIZA YÖNELİK KAPATMA DAVALARINA KARŞI SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yaşanan hak kayıplarının ortadan kaldırılmasının yolu, emeklilerin kendi hayatları hakkında karar mekanizmalarına katılmasıyla mümkündür. Bunun yolu da sendikadır. O nedenle sendikamıza yönelik kapatma davalarına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 

"EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI EN AZ 2022 İÇİN BELİRLENEN ASGARİ ÜCRET OLMALI"

Türkiye’deki mevcut emekli maaşlarının sefalet ücreti olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, “2022’de en düşük işçi emekli aylığı asgari ücretin yüzde 38 üzerindeydi. Bugün en düşük emekli maaşı 1500 lira. Amasız ve fakatsız, bütün emekli ücretleri için alt sınır, en düşük emekli aylığı en az 2022 için belirlenen asgari ücretine yükseltilmeli” diye konuştu.