Dışişleri’nden ABD ve Avrupa’ya seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Avrupa’ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarına çeşitli nedenlerden dolayı uyarılarda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, ırkçı ve İslam düşmanlığı içerikli saldırıların artış gösterdiği ABD ile Avrupa ülkelerine seyahat uyarısı yayımladı.

TYRE NİCHOLS OLAYINA DEĞİNİLDİ

ABD’de Tyre Nichols isimli kişinin polis şiddeti nedeniyle öldüğüne dikkat çekilerek, “Tyre Nichols isimli bir kişinin ABD’nin Tennessee eyaletinin Memphis şehrinde polis şiddetine maruz kaldıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine ABD çapında protestolar gerçekleştirilmektedir. Öte yandan, son dönemde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelikte sözlü ve fiziksel saldırılar yaşandığı da müşahede edilmektedir.” denildi.

"GÖSTERİLERİN YOĞUNLAŞTIĞI BÖLGELERDEN UZAK DURUN"

Polisin ırkçı tutumu nedeniyle yaşanan olayla başlayan protestolara dikkat çekilen açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Yaşanan protestolar uyarınca, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir.

ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, aşağıda irtibat bilgisi sunulan Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurmaları mümkündür.”

"IRKÇI VE AYRIMCI AKIMLARIN ULAŞTIĞI KAYGI VERİCİ SEVİYEYİ ORTAYA KOYMAKTADIR"

Öte yandan Avrupa ülkelerinde baş gösteren ve gittikçe yayılan İslam düşmanı tutum ve tavra dikkat çekilen Dışişleri açıklamasında tehlikenin boyutuna değinildi.

“Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı nitelikteki eylemlerde, keza terör örgütü iltisaklı gruplarca ülkemiz karşıtı propaganda gösterilerinde artış meydana geldiği görülmektedir.” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Avrupa’da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin eriştiği tehlikeli boyutları yansıtan bu gelişmeler, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyeyi de açıkça ortaya koymaktadır.” denildi.

AVRUPA'YA SEYAHAT EDECEKLERE UYARI

Söz konusu olayların meydana geldiği ülkelere seyahat edecek vatandaşlara dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu tarz eylemlerin vuku bulduğu ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaşabileceği bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ilgili ülkelerin güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, bulunulan ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir.

Avrupa’da yaşayan veya Avrupa ülkelerine seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, aşağıda irtibat bilgisi sunulan Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurmaları mümkündür.”

Dışişleri’nden ABD ve Avrupa’ya seyahat uyarısı ile ilgili etiketler Son dakika ABD Avrupa Dışişleri Bakanlığı