Gündem |

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye çok sert "Hakan Atilla" tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'de görülen Hakan Atilla davası ile ilgili sert bir açıklama yayımlandı. Açıklamada jüri kararı için "Haksız ve talihsiz bir gelişme. Mahkeme kararıyla içişlerimize müdahil edildi" ifadesi kullanıldı. Açıklamada FETÖ vurgusu yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı ABD'deki Hakan Atilla davası ile ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık jürinin kararı için" "Haksız ve talihsiz bir gelişme. Daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye’nin içişlerine müdahil edilmiştir. Hukuk ayıbına dönüşen kararın düzeltilmesi en büyük temennimizdir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle;

"New York Güney Bölgesi Savcılığınca hazırlanan SR 15 Cr.867 (RMB) numaralı tadil edilmiş iddianame temelindeki davada Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın juri tarafından altı suçlamanın beşinden suçlu bulunmuş olması haksız ve talihsiz bir gelişmedir.

ABD mahkemesi, sahte ve siyasi istismara müsait sözde “delillere” dayanarak gerçekleştirilen ve Türkiye’nin iç meselelerinin gerçek dışı kurgular temelinde tartışıldığı bir süreçte, daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye’nin içişlerine müdahil edilmiştir.

Bu arada ABD tarafından maddi ve lojistik destek sağlanmak suretiyle bazı FETÖ mensuplarının yargı sürecini etkileyecek gerçek dışı iddialarda bulunmalarına ve sahte deliller sunmalarına fırsat verilmesi mahkeme sürecinin ciddiyetini ve inanılırlığını yok etmiştir.

Bu haliyle bir hukuk ayıbına dönüşen kararın düzeltilmesi en büyük temennimizdir."