Popüler Haberler

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı!

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Oruç ibadetinin yerine getirildiği, Kur'an-ı Kerim'in okunduğu, ellerin semaya yükseldiği aylardan biri olan Mübarek Ramazan ayının gelmesi ile birçok kişi ilk orucuna niyetlendi. Orucu bozan durumları merak edenler arama motorlarından araştırmalar yapmaya başladı. En çok merak edilenlerden biri ise diş fırçalamak orucu bozar mı? sorusu oldu. Peki, Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı! Detaylar haberimizde...

Diş fırçalamak orucu bozar mı? 11 ayın sultanı olan Mübarek Ramazan ayına sayılı saatler kaldı. Oruç ibadetinin yerine getirildiği, Kur'an-ı Kerim'in okunduğu, ellerin semaya yükseldiği bu özel ayda birçok kişi orucu bozan durumların neler olduğunu ve diş fırçalamanın orucu bozup bozmadığını merakla araştırmayı sürdürmektedir. Diyanet'in bu konudaki açıklamaları merak ediliyor. Peki, Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı! Detaylar haberimizde...

Ramazanda macun ile Diş Fırçalamak orucu bozar mı? - YAŞAM Haberleri

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.

ORUÇ KEFARETİ NE DEMEKTİR? HANGİ DURUMLARDA GEREKİR?

Oruç kefareti, Ramazan orucunun, mazeretsiz olarak bozulması sebebi ile bir ceza olarak, Ramazan dışında peş peşe iki kameri ay veya altmış gün oruç tutmak demektir. Meşru bir mazeret bulunmaksızın yemek, içmek, cinsel ilişkide bulunmak ya da bu anlama gelecek fiillerden birini yapmakla oruç bozulur ve bozulan orucun kaza edilmesi gerekir. Eğer bu şekilde bozulan oruç Ramazan orucu ise, ayrıca kefaret orucu tutmak gerekir. Oruç kefaretini oruç tutma yolu ile ödemeye sağlığı elvermeyen kimse, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Âdet hâlinde bulunan kadınlar, bu günlerinde kefaret oruçlarına ara verirler. Bu durumlarından çıkar çıkmaz ara vermeden kefaret orucuna devam ederek 60 günü tamamlarlar. Şafii mezhebine göre mazeretsiz olarak Ramazan orucunun yeme-içme ile bozulması durumunda kefaret değil, sadece kaza gerekir.

Diş fırçalarken yapılan 7 hata

UNUTARAK YEMEK, İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

Unutarak yemek, içmek orucu bozmaz. Peygamber Efendimiz, “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allâh yedirmiş, içirmiştir” buyurmuştur (Buhari, “Savm”, 26). Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder. Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme-içmeye devam eden kişinin orucu bozulur.