Dilipak hakaret davasını kaybetti! AK Parti'ye 100 bin TL tazminat ödeyecek

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, AK Partili kadınlara ve KADEM üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 100 bin TL'lik manevi tazminat cezasına çarptırıldı.

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'a, İstanbul Sözleşmesi'ni konu aldığı yazısı nedeniyle AK Parti Kadın Kolları ve KADEM tarafından dava açılmıştı. Davanın karar duruşmasında Dilipak’a 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi.

Ankara 35. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Abdurrahman Dilipak’ın avukatı, “Ceza davası ile bağlı kalınması yerleşik içtihatlar gereği gerekmektedir. Bu nedenle mahkemenin ara karardan dönmesini talep ediyoruz.” derken, Dilipak şu savunmayı yaptı:

“Ceza dosyasının bekletici mesele yapılmasını talep ediyorum çünkü bu yazıların yazılmasından önce istişare toplantılarında bulundum. Hatta İsrafil Kışla ve Yalçın Koçak, Erman Tuncer ve Sırrı Çağlar’ın da konuya ilişkin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum. Çünkü bu kişiler ceza dosyasına dayanak soruşturma aşamasında tanıklıklarına başvurulmuştur. İlgili ceza dosyasındaki yargılamada matufiyet konusundaki tüm itirazlar değerlendirilecektir bu sebeple mahkemenizdeki yargılamada bu hususun tespiti şart olduğundan bekletici mesele yapılmalıdır.”

Duruşmada Abdurrahman Dilipak’a 100 bin liralık manevi tazminat cezası verdi.

"AKP'NİN PAPATYALARI"

Abdurrahman Dilipak, Yeni Akit’teki "AKP'nin papatyaları" başlıklı yazısında İstanbul Sözleşmesi'ni konu almıştı. Dilipak yazısında, “AK Parti içindeki AKP’liler, FETÖ’nün zihniyet ikizi gibi davranıyorlar. Hem uluslararası fonlarla destekleniyorlar hem de kamu fonlarını kullanıyorlar. Malum ‘Yeşil Sermaye’ de bunlara sponsor olabiliyor. Koç kadar, Sabancı kadar, Eczacıbaşı kadar bizim ‘Yeşil sermaye’ davasına sadakat gösterip, bu fahişelere ve onların türevlerine karşı seslerini yükseltebilecekler mi? Konfeksiyoncu, gıda zinciri, finans kuruluşu, ses ver Türkiye! Ne bekliyorsunuz!" ifadelerini kullanmıştı.

Dilipak hakaret davasını kaybetti! AK Parti'ye 100 bin TL tazminat ödeyecek ile ilgili etiketler Abdurrahman Dilipak AK Parti KADEM dava tazminat