Ekonomi |

Dijital para birimlerine güvenli yatırım mümkün mü?

Kripto para borsası Thodex'in CEO'su Faruk Fatih Özer 2 milyar dolarla sırra kadem bastı. Tayland'a kaçtığı iddia edilen Özer, geride 391 bin mağdur insan bıraktı. Binlerce insanın büyük kayıp yaşaması sonrası güvenli olup olmadığı tartışılan kripto para dünyasında uzmanlar kullanıcılara 'Kripto para cüzdanı' önerisinde bulundu. Peki 'Kripto para cüzdanı' nedir? İşte detaylar...

Son 24 saattir internet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolarla dün akşam saat 18.00'de İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına çıktığı iddia edildi. Borsanın kapanması ile neye zarara uğrayan 391 bin yatırımcının avukatlarından biri, Özer'in Tayland'a gitmiş olabileceğini söyledi. Yaşanan olay sonrası binlerce kişi mağdur olurken konunun uzmanlarından kripto para meraklılarına çok önemli uyarılar geldi.

KRİPTO PARA CÜZDANI ÖNLEMİ

Kripto paranın güvenli olup olmadığı tartışılırken yaşanan son olayla binlerce kişinin mağdur olması sonrası konunun uzmanları kripto para kullanıcılarına 'Kripto para cüzdanı' kullanmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Kullanıcıların dijital para göndermek, almak ve bakiyelerini görüntülemelerini sağlamak için blok zincirleriyle (blockchain) etkileşime giren bir program olan kripto para cüzdanı, geleneksel ‘cep’ cüzdanlarının aksine parayı saklamıyor.

Cüzdan, bir kullanıcı size Bitcoin veya başka bir dijital para birimi aracılığıyla para gönderimi yaptığında paranın cüzdanınızın adresine yönlendirilmesini onaylıyor. Bu parayı harcayıp, paraya sahip olabilmek için, cüzdanınızda saklanan özel anahtarın, paranın tahsis edildiği açık adresle eşleşmesi gerekiyor.

KRİPTO PARA CÜZDANLARI GÜVENLİ Mİ?

Kripto para cüzdanlarının güvenliği kullanılan cüzdan uygulamasına bağlı olarak değişiyor. Ancak uzmanlar, çevrimdışı cüzdanların çevrimiçi bir ağa ve güvenlik açısından üçüncü kişilere bağlı olmamaları sebebiyle güvenli olduğunu ifade ediyor.