Eğitim

DGS 2020 sonuç tarihi belli oldu! Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

DGS 2020 sonuç tarihi belli oldu! Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen DGS 2020 sınavının sonuçlarının ne zaman açıklancağı sınava giren adaylar tarafından merak ediliyor? DGS 2020 sonuç tarihi belli oldu! Sonuçlar ne zaman açıklanacak?


DGS 2020 sonuç tarihi belli oldu! Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Binlerce öğrencinin üniversite hayatlarına lisans programı ile devam etmek için girdiği bu sınavın sonuçları için heyecanlı.

DGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS sınav sonuçları 9 Eylül 2020 tarihinde açıklanacak.

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

2021 yılı ve müteakip yıllarda yapılacak olan DGS’de ise her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

2019-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2020-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2020-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2021-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.