Popüler Haberler

Devletten geri ödemesiz para nasıl alınır? Devletten hibe almanın şartları nedir?

Devletten geri ödemesiz para nasıl alınır? Devletten hibe almanın yaşı, şartları nelerdir? Ev alacaklar, iş yeri açacaklar devletten kaç lira geri ödemesiz para alınabilir sorularının yanıtını arıyor. İşte detaylar...

Devletten geri ödemesiz para nasıl alınır? Devletten hibe almanın yolları nedir? Kaç lira hibe alınabilir? İşte tüm detaylar haberimizde....

DEVLETTEN GERİ ÖDEMESİZ PARA NASIL ALINIR?

Kosgeb Geri Ödemesiz Hibe Krediler Ne Kadar?


Devlet tarafından verilen 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi miktarları yükseltildi. Geçen yıl başlayan uygulamaya göre iş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi veriliyordu. Üstelik bu krediden, kadın, erkek, genç, yaşlı, emekli, işçi vb. şehit yakını veya gazi, engelli, vb. herkes yararlanabiliyordu. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yeni bir destek programı oluşturuldu ve yeni yılda Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destek verilecek ve destek limitleri artırıldı. Kosgeb 2020 yılı itibariyle girişimcilik destek programı kapatılmış ve yerine geleneksel girişimci ve ileri girişimci destek programı olarak destekler verilecektir.

2020 yılından itibaren güncellenen destek programı kapsamında;

Geleneksel girişimci 60 bin liraya kadar
İleri girişimcilere ise 370 bin liraya kadar girişimcilik destekleri veriliyor.


Geri Ödemesiz Hibe Krediler Nasıl Alınır?

Kosgeb’den iş yeri açma kredisi alabilmek için, uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekiyor. Bu eğitimlere katılmadan önce kurs tarihleri hakkında bilgi almanız gerekiyor. Yine 2020 yılında online olarak uzaktan eğitim kapsamında uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlenmektedir. Online girişimcilik kursuna e-devlet şifreniz ile buradan başvuru yapabilirsiniz.

Girişimcilik kursu örgün olarak katılacaksınız, katılacağınız ili seçip, yaşadığınız bölgede verilen kurslarını listeleyebilirsiniz. Listeleme sonunda katılacağınız kursa başvuru yapmak için, AÇIKLAMA bölümünü dikkatle okumalı ve eğer bu bölümde aksi belirtilmemiş ise “İŞBİRLİĞİ YAPILAN KURUM VEYA KURULUŞ” isminin yazılı olduğu yere iş yeri açma girişimcilik kursu başvurusu yapabilirsiniz. Şehit yakını veya gazi, engelli, kadın, genç girişimci vb. hiçbir ayrım yapılmaksızın, desteklerinden yararlanarak kendi işini kurmak isteyenler, bu kursa katılmak zorundadır.

DEVLETTEN 82 BİN TL'YE KADAR HİBE NASIL ALINIR?

Devletin belirlediği bankalar üzerinden konut hesabı açan vatandaşlar, belirli bir süre birikim yaparak devletten geri ödemesiz hibe alabilecekler. Konut hesabı olanlara devlet destekli hibe oranı, hesabın süresine göre değişiyor.

-36 – 47 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren kişilere, devletin katkı sağlayacağı oran %15 olurken; azami katkı tutarı 24 bin 741 TL olacak.

-48 – 59 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren kişilere, devletin katkı sağlayacağı oran %18 olarak belirlenirken; azami katkı tutarı ise 26 bin 645 TL olacak. -60 ay ve üzeri devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktirenlere devletin katkı sağlayacağı oran %25; azami katkı tutarı da 28 bin 548 TL olacak.

Eğer evlenecek olan çiftlerin bu hesabı ortak açması durumu olursa da, devlet desteği 57 bin TL'ye kadar çıkacak.

Ev alacaklara müjde! Devletten 82 bin TL hibe nasıl alınır? Geri ödemesiz para nasıl alınır?

İLK KEZ EV ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ ŞARTLARI NELER?

Devlet destekli hibeden faydalanmanın ilk şartı bankaya şahsen başvuru yapılması. Konut hesabı için herhangi bir bankaya başvurulabiliyor. Konut hesabı açan vatandaşlar isterlerse paralarını faize koyabilecekler.

DEVLET DESTEKLİ GERİ ÖDEMESİZ HİBE SAĞLAYAN KONUT HESABI NASIL İŞLEYECEK?

Devlet desteği ile hibe almak için konut hesabı açan kişiler, birikim yaptıkları bankalarda paralarını faize koyabilecekler mi? Devlet destekli konut hesabında üzenli ödeme şartı olacak mı? Konut hesabına toplu ödemeler yapılır mı? Konut hesabı açan kişiler dilerse paralarını faize koyabilecekler. Kampanya şartlarından birisi de düzenli ödeme talimatı olacak. Tek seferde toplu para yatırılmasından daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik amaçlı düzenli ödeme istenecek. Yukarıda belirlediğimiz şartlara göre devlet destekli geri ödemesiz parayla konut hesabı açan kişilerin arasında en az 36 aylık hesabı olanlara, geri ödemesiz para desteği sağlanacak. Paranın beklediği aylara göre de bu oran artırılacak. Bu programla gençlerin hem para biriktirmesine hem de ev sahibi olmasına yardım edilecek.

Geri Ödemesiz Devlet Destekli Hibe Sağlayan Hesap Nasıl İşlem Görecektir? Devlet desteği ile hibe ödemesi alarak konut almak isteyen vatandaşlar;

Birikim yaptıkları bankalarda paralarını faize koyabileceklerdir.

Düzenlenen kampanya şartlarının en önemli maddesi de düzenli ödeme talimatı olmaktadır.

Açılan hesap tek seferde toplu para yatırılmasından ziyade daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik amaçlı düzenli ödeme istenecektir.

Yukarıda belirtilen şartlara göre devlet destekli geri ödemesiz para ile konut hesabı açan kişilerin arasından en az 36 aylık hesabı olanlara, geri ödemesiz para desteği sağlanacaktır.

Paranın beklediği ay sayısına göre belirtilen meblağ oranı artırılacaktır.

Belirtilen program çerçevesinde gençlerin hem para biriktirmesine hem de ev sahibi olmasına yardım edilecektir.(Takvim)