Ekonomi |

Devlet tüm vatanaşlara parayı iyi kullanmayı öğretecek

Vatandaşlar, hisse senedi işlemlerinden kredi kullanımına, BES’ten DASK’a kadar birçok konuda bilgi sahibi olacak...

Kredi kartı kullanımından sigortaya, borsadan bütçe yönetimine kadar birçok konuda vatandaşın bilgisi artırılacak. Bunun için planlanan eğitim 27 Mayıs'ta internet aracılığıyla başlayacak.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de finans dünyasında çok sayıda ürün ve hizmetin sunulmasına rağmen finansal okur yazarlık seviyesi ile farkındalığın düşük olduğunu söyledi. Bunun için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) görevlendirildiğini söyleyen Şimşek, SPK ve BDDK koordinatörlüğünde çeşitli kurumlarımızla finans eğitimine yönelik web sitesi hazırlandı. www.finansalegitim.gov.tr adresinden ulaşılabilecek site 27 Mayıs'ta kullanıma açılacak. Eğitim videoları, araçlar, testler bulunacak ve ücretsiz olacak dedi.

Programda bütçe ve para yönetimi, finansal kurumların verdiği hizmetler, kredi türleri, kredi kartı kullanım esasları, sermaye piyasası araçları, borsa ve işlem esasları, BES, kurumsal yönetim, türev araçlar, DASK, sigorta ürünleri gibi bankacılık ve sermaye piyasasına ilişkin birçok konuda bilgi verilecek.

ÖĞRETMENLERE DE EĞİTİM

Millî Eğitim Bakanlığı ile öğretmenlere yönelik bir sertifikasyon programı başlatılması için protokol imzalanmasının kararlaştırıldığını anlatan Şimşek, Millî Eğitim Bakanlığı ile düzenlenecek programı finansal okuryazarlık ile ilgili eğitimlerin geniş kitlelere ulaşmasına imkân sağlayacağı için ülkemizin finansal okuryazarlık düzeyinin gelişimine önemli katkı sağlamasını bekliyoruz dedi.