Gündem

Dev 'Mavi Vatan' tatbikatı bugün başlıyor

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığından rahatsız olan Yunanistan tahriklerini sürdürürken Mavi Vatan’da yapılacak olan dev tatbikat bugün başlıyor. 7 Mart’a kadar devam edecek olan tatbikatta 87 gemi, 27 uçak, 20 helikopter, İHA ve SİHA'lar görev alacak. Dev tatbikatta gemilerin harbe hazırlık durumu değerlendirilirken müşterek harekatlar da gerçekleştirilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın planlı tatbikatlarından olan, 'Mavi Vatan-2021 Tatbikatı 25 Şubat-7 Mart tarihleri arasında Ege Denizi ve Akdeniz'de icra edilecek.

GEMİLERİN HAZIRLIK DURUMUNA BAKILACAK

Milli Savunma Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, tatbikatla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı karargah, birlik ve gemilerin hazırlık durumlarının değerlendirilmesi hedefleniyor.

HARBE HAZIRLIK SEVİYELERİ YÜKSELTİLECEK

Görev grubu seviyesinde temel harekat nevilerinin denenmesi, deniz harekatı ve müşterek harekat taktiklerine yönelik yeteneklerin geliştirilmesinin de hedeflendiği tatbikatta, diğer kuvvet komutanlıkları ile müşterek çalışabilirlik usullerinin ve karşılıklı destek imkan kabiliyetlerinin denenmesi ile unsurların harbe hazırlık seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

87 GEMİ, 27 UÇAK VE 20 HELİKOPTER KATILACAK

Tatbikatta, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 82 gemi, 5 deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve SAT/SAS görev timleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan genel maksat ve taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan, F-16, F-4 ve HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçakları, Jandarma Genel Komutanlığından arama kurtarma unsurları, Sahil Güvenlik Komutanlığından ise S/G botları olmak üzere toplam 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter yer alacak.

İHA VE SİHA'LAR DA YER ALACAK

İnsansız Hava Araçları'nın (İHA),deniz harekat alanında operatif ve taktik seviyede kullanımının sağlanacağı tatbikatta, gerçek harekat ortamının oluşturulması maksadıyla, yüksek süratli insansız araçların hedef olarak kullanılacağı su üstü ve hava savunma atışları icra edilecek.