Gündem |

Dersim dört dağ içinde...

Fazıl Say, Ovacık'ta Munzur çayının kenarında konser verdi...

Piyanist Fazıl Say, Tunceli Ovacık’ta Munzur Nehri'nin kenarında konser verdi. Ücretsiz olarak gerçekleşen konserde Fazıl Say’a albümlerinde de birlikte çalıştığı Serenad Bağcan da eşlik etti. Munzur Nehri kenarındaki konser saat 17.30’da başladı.

Say, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: "Yarın Ovacık Tunceli’deyiz. Munzur nehri. Bu bir doğayı koruma ve farkındalık yaratma konseridir. Konsere geleceklerden ricam; doğayı konser günü de en iyi şekilde koruyalım. Biri Türkçe biri Zazaca 2 Dersim türküsünü de çalıştık. Kendi uyarlamam ile, umarım beğenirsiniz" ifadelerini kullandı.

 

Fazıl Say, Munzur Çayı kıyısında konser verdi - 2 

Fazıl Say, konser öncesi yaptığı konuşmada, kentte ve müzikseverlerin arasında olmaktan dolayı onur duyduğunu söyledi.

Kendisini dinlemeye gelenlere teşekkür eden Say, "Munzur Çayı'nın temiz ve özgür akması için naçizane katkılarımız, sizinle dayanışma içinde olduğumuzu ve sizin yalnız olmadığınızı belirtmek için buradayız." dedi.

Fazıl Say, Munzur Çayı kıyısında konser verdi - 7

Say, Tunceli'ye ilk defa geldiğini belirterek, "Bu yöreden çok fazla insanla tanıştım ve hep aydın insanlarla tanışmışımdır. Dersimlilerin ne kadar çok kitap okuduğunu, aydın insanlar olduğu ile hep gurur duymuşumdur." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sahne alan Say ile solist Serenad Bağcan, Nazım Hikmet, Ömer Hayyam, Metin Altıok, Cemal Süreya, Can Yücel, Turgut Uyar, Aziz Nesin, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Muhyiddin Abdal'a ait eserlerin yanı sıra yöreye ait ezgileri seslendirdi.

Fazıl Say, Munzur Çayı kıyısında konser verdi - 9