Demir Özlü kimdir? Vatandaşlıktan çıkarılan Yazar Demir Özlü kaç yaşında, neden vefat etti? Hangi ünlünün kardeşi?

Usta edebiyatçılar bir bir göçüyor. Bugün de edebiyatın büyük kalemlerinden olan ve aynı zamanda Şair Tezer Özlü'nün de ağabeyi Demir Özlü hayatını kaybetti. Peki, Demir Özlü kimdir? Kaç yaşında, neden vefat etti?

Demir Özlü hayatını kaybetti. Bugün uzun süren rahatsızlığın sonucu vefat eden usta edebiyatçı Demir Özlü kimdir? 86 yaşında hayata gözlerini yuman Demir Özlü neler yaptı?

DEMİR ÖZLÜ KİMDİR?

Kabataş Erkek Lisesi’ni (1953), İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1959). Bir yıl kadar Paris’te kaldı, bir süre de hukuk feslefesi asistanı olarak üniversitede çalıştı. Siyasal eylemleri nedeniyle işine son verilince avukatlığa döndü, Tuzla Yedek Subay Piyade Okulu’ndan çavuş çıkarılınca askerliğini er olarak Muş’ta ve İstanbul’da tamamladı. 12 Mart 1971’den sonra bir ara tutuklandı. Daha sonra avukatlık, 1979’da yerleştiği İsveç’te hukuk danışmanlığı yaptı. 1980 darbesinden sonra “yurda dön” çağrısına uymadığı gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarıldı ve ancak 1989’da Türkiye’ye dönebildi. Yaşamını Stockholm’de ve İstanbul’da sürdürüyor.

Edebiyata, okuduğu lisenin edebiyat dergisinde yayımlanan şiirleriyle girdi (1952-1953), şairliğini Türk Dili’nde sürdürdü (1953-1955). Daha sonra öykü ve eleştiriye geçti.

Mavi, a, Pazar Postası dergilerindeki bireyin bunalımını ve tedirginliğini işleyen öyküleri ve kendi kuşağından önceki gerçekçileri yargılayan eleştirileriyle tanındı. Varoluşçu felsefeye dayanan bir sanat anlayışım geliştirmeye çalıştı. Ama askerliğini yaptıktan sonra görüşlerini değiştirdiği, toplumcu edebiyatı savunduğu, “hayatın durmadan değişen ve çeşitlenen çoğulluğunu kavramaya çalışan” öykü ve romanlara yöneldiği görüldü.

 

Demir Özlü kimdir? Vatandaşlıktan çıkarılan Yazar Demir Özlü kaç yaşında, neden vefat etti? Hangi ünlünün kardeşi? ile ilgili etiketler edebiyat demir özlü kimdir