Dünya

David Bowie'nin doğum gününde uzayda ilginç şeyler oldu!

Bilim adamları, iki yoğun, ölü yıldızın çarpışmasından kaynaklanan yerçekimi dalgalarını gözlemlediler.

BBC'de yer alan habere göre Rock müziğin efsane ismi David Bowie'nin doğum gününde uzayda ilginç anlar yaşandı. Bilim adamları, iki yoğun, ölü yıldızın çarpışmasından kaynaklanan yerçekimi dalgalarını gözlemlediler. Lazer laboratuvarlarının uluslararası Ligo-Virgo işbirliği ikinci kez böyle bir sinyal aldı.

Bunu farklı kılan ise iki nötronun Güneş'ten üç buçuk kat büyük olması. Bu büyük birleşme sistemi galaksimizde hiç görülmedi. Bu birleşim araştırmacıların beklentilerin oldukça üzerinde olduğu aktarıldı. Radyo teleskoplar tarafından tespit edilen önceden bilinen tüm ikili nötron yıldızları, Güneş kütlesinin 2.7 katından daha büyük değildi.

İki nötron yıldızının birleşmesi neredeyse bir kara delik oluşturdu.

Bu birleşmenin efsane Rock yıldızı David Bowie'nin doğum gününde denk gelmesi diğer bir ilginç ayrıntı. Öyle ki akıllara David Bowie'nin unutulmaz şarkısı 'Space Oddity' şarkısını getirdi.

SPACE ODDİTY ŞARKI SÖZLERİ

Bu Yer Kontrol'den Binbaşı Tom'a,
gerçekten büyük bir başarı gösterdin
ve gazeteler kimin tasarımını giyindiğini merak ediyor.
Artık kapsülü terketmenin zamanı geldi eğer cesaretin varsa.

Bu Binbaşı Tom'dan Yer Kontrol'e,
kapıdan adımımı atıyorum
ve en olağandışı şekilde süzülüyorum
ve yıldızlar bugün çok farklı görünüyor.

Burada,
bir teneke kutu içinde mi oturuyorum,
dünyadan çok yukarılarda.
Dünya gezegeni mavi
ve yapabileceğim hiçbir şey yok.

Yüz bin mil geçmeme rağmen,
oldukça durgun hissediyorum.
Ve sanırım uzay gemim gitmesi gereken yeri biliyor.
Karıma onu çok sevdiğimi söyleyin,
zaten biliyor.

Yer Kontrol'den Binbaşı Tom'a,
yörüngeden çıktın, bir şeyler ters gidiyor.
Beni duyabiliyor musun Binbaşı Tom?
Beni duyabiliyor musun Binbaşı Tom?
Beni duyabiliyor musun Binbaşı Tom?
Beni duya...

Burada teneke kutumu etrafta yüzdürüyor muyum,
Ay'dan çok yukarılarda.
Dünya gezegeni mavi
ve yapabileceğim hiçbir şey yok.

DAVİD BOWİE KİMDİR?
Asıl adı David Robert Jones (8 Ocak 1947, Brixton), "Glam rock'ın kralı" olarak tanınan İngiliz sanatçı, aktör, dansçı ve prodüktör.

1969 yılında Space Oddity albümü ile İngiltere listelerine 5 numaradan sürpriz bir giriş yapmıştır. 1970'li yılların başında 'The Man Who Sold the World', 'The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars' gibi efsane albümler yapmıştır.

'The Hunger', 'The Man Who Fell to the World' ve 'Merry Christmas, 'Mr. Lawrence', 'The Prestige', 'Twin Peaks: Fire Walk with me' gibi filmlerde rol almıştır.

Model Iman ile evli olan David Bowie sayısız albüm yapmış ve birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Gözlerinin birbirinden farklı iki renkte olması bazı kitleler tarafından hayranlık kazanmıştır. 1962 yılında bir arkadaşı ile girdiği kavgada gözünden yaralanmış, geçirdiği bir dizi operasyon sonucu üst göz kapağı ve irisi diğerinden farklı bir görünüme sahip olmuştur.

Tarihte en önemli sanatçılardan biri olarak gösterilir ve bu güne kadar Lady Gaga, George Michael, Madonna gibi sayısız yıldıza örnek olmuştur. Birçok önemli albüm ve şarkıya imza atmıştır.

Sanatçı 2014'te yakalandığı karaciğer kansere yenik düşerek 10 Ocak 2016 tarihinde hayatını kaybetti.

 

SuperHaber/Dışhaberler

Yorumlar
Günün Videosu
ABD'de yeni bir 11 Eylül saldırısı görüntülerini andıran korkunç olayın yankıları sürerken 12 katlı binanın bir anda yıkılış anı kameralara anbean kaydedildi. Dün sabah Florida eyaletinin Miami şehrinde meydana gelen faciada 99 kişiyi arama çalışmaları devam ederken enkaz altından kurtarılmayı bekleyen apartman sakinlerinin acılı bekleyişi de yürekleri burktu.