Ekonomi |

Dardanel, Milli Savunma Bakanlığı’nın ihalesini kazandı

Dardanel Önentaş, yurtdışında yaptığı büyüme hamlesine yurtiçini de kattı. Dondurulmuş deniz ürünleri alanında pazar lideri olan Yunan Kallimanis şirketini satın alan şirket, Türkiye’de de önemli bir ihale kazandı.

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Dardanel’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre şirket, sermayesi yüzde 100 oranda Dardanel Önentaş’a ait olan Dardanel Dağıtım AŞ’nin Milli Savunma Bakanlığı’nın açtığı 308.5 milyon liralık teslim-satış tutarlı ihalesini kazandığını açıkladı. Dardanel hisseleri haber yayına hazırlandığı dakikalarda 3,460 TL’den işlem görüyor.

Dardanel, daha önce de Yunan Kallimanis şirketini almıştı. Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş, Yunanistan'da dondurulmuş deniz ürünleri üretim ve satışında pazar lideri olan G. Kallimanis S.A.'nın devri için Yunan Tasfiye Mahkemeleri'ne müracaat etmişti. Mahkemeden Dardanel lehine karar çıktı. Böylece Kallimanis, resmen Dardanel Greece S.A.'nın oldu. Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş, Yunanistan'da 1956 yılında kurulan G. Kallimanis S.A.'nın satın alma sürecine ilişkin açıklama yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, G.Kallimanis S.A’nın gayrimenkulleri, fabrika, bina, arazileri ve üretim makine tesisleri ile ticari marka, lisans ve unvanlarının alındığını belirtmişti.