Gündem

Darbeci Adil Öksüz'ün kaçmasına yardım edenlere ceza yağdı!

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yöneticilerinden Adil Öksüz, Akıncı Hava Üssü'nde yakalanmış, sonrasında salıverilmiş ve kaçmıştı. Kaçmasına yardım eden 5 kişinin davası sonuçlandı ve değişen uzunlukta cezalar yağdı.

Akıncı Hava Üssü’nde 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni yöneten Adil Öksüz’ün saklanmasına ve kaçmasına yardım eden sanıkların yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme kararında 2 sanığın 'silahlı terör örgütü yönetme', 2 sanığın ise 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından değişen oranlarda hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

DARBECİ ADİL ÖKSÜZ'ÜN KAÇMASINA YARDIM EDEN 5 KİŞİ

Darbe girişiminde Akıncı Hava Üssü'nde yakalanan Adil Öksüz, Ankara’da serbest bırakılmış ve ardından kaçmıştı. Öksüz’ü sakladıkları ve kaçmasına yardım ettikleri gerekçesiyle 1’i firari 5 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar SEGBİS ile katılırken, avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmada sanıklar bir önceki celse verilen mütalaaya karşı savunma yaparak beraat talebinde bulundu.

CEZALAR AÇIKLANDI

Sanıkların savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Rüştü Karakaya’nın 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan 22 yıl 6 ay, Zafer Çay'ın ise aynı suçtan 18 yıl 9 ay hapis ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanık Alper Karabulut'un 'terör örgütüne üye olmak' suçundan 12 yıl 6 ay, Ali Sami Yıldırım'ın da aynı suçtan 5 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

 

Kaynak: İHA

BİR TANESİ HALA YAKALANAMADI

Öte yandan mahkeme firari sanık Cihat Yıldız'ın dosyasının ayrılmasına karar verdi.