Dünya |

Daha önce darbe iddiaları gündeme gelmişti… Burkina Faso’da silah sesleri yankılanıyor

Daha önce darbe iddialarının gündeme geldiği Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da silah seslerinin yankılandığı öğrenildi. Hükümetten sükunet çağrısı gelirken bazı kentlerdeki askeri kamplardan silah sesleri ve dumanların geldiği belirtiliyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Vagadugu'daki Baba Sy ve Sangoule Lamizana askeri kamplarından silah sesleri geldi. Başkentin yanı sıra kuzeydeki Kaya ve Ouahigouya kentlerinden de silah sesleri geldiği öğrenildi.

SİLAH SESLERİ VE YANGINLAR

Ouagadougou bölgesinden bir asker, "Sabahtan beri Gounghin'de Sangoule Lamizana kampından gelen silah sesleri duyuluyor" dedi. Bölge sakinleri de "gittikçe ağırlaşan yangından" söz ediyor.

Askeri kaynaklar, başkentin güneyindeki başka bir askeri kamp olan Baby Sy'de ve havaalanı yakınlarındaki bir hava üssünde de silah sesleri duyulduğunu doğruladı.

AFP'ye verdiği demeçte, oradaki sakinler AFP'ye verdiği demeçte, kuzeydeki Kaya ve Ouahigouya kasabalarındaki kışlalarda da silah sesleri duyulduğunu söyledi.

HÜKÜMETTEN SÜKUNET ÇAĞRISI

Hükümet, Vagadugu'daki 2 askeri kışladan silah sesleri geldiğini doğrularken, darbe girişiminin söz konusu olmadığını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Alkassoum Maiga imzalı açıklamada, halk sükunete davet edildi.

Uzun bir darbe geçmişine sahip Batı Afrika ülkesinde "kurumları istikrarsızlaştırmaya" yönelik şüpheli bir komployla ilgili olarak bu ayın başlarında çok sayıda askerin tutuklanmıştı.