Gündem

Cumhurbaşkanına hakaretten yargılamaya ilk duruşmada beraat

Kocaeli'nde yaşayan Muhterem Çıtanak'ın hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı. “Cumhurbaşkanına alanen hakaret” suçunu işlediği gerekçesiyle yargılanan Çıtanak, ilk celsede beraat etti. Çıtanak dava hakiminin, "Biz bazı arkadaşlarımızın almış olduğu gibi yanlış karar almıyoruz. Söylediklerinizin hepsi ifade özgürlüğü kapsamındadır. 8 yıldır hâkimim hiçbir zaman talimat almadım, almam da. Beraatınıza karar verdik" ifadelerine yer verdiğini paylaştı.

Kocaeli’nde yaşayan iki çocuk babası işçi Muhterem Çıtanak sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Cumhurbaşkanına alanen hakaret” suçunu işlediği iddiasıyla açılan davada ilk celsede beraat etti. 12 yıla kadar hapis cezası istenen Çıtanak, dava hâkiminin sözlerini aktardı. Çıtanak, “Hâkim kararını açıklarken, ‘Biz bazı arkadaşlarımızın almış olduğu yanlış kararlar gibi yanlış karar almıyoruz. Bu söylediklerinizin hepsi ifade özgürlüğü kapsamındadır. 8 yıldır hâkimim hiçbir zaman talimat almadım, almam da. Biz beraatınıza karar verdik’ dedi.

"GÜVENİMİ ARTIRDI"

Karamürsel Asliye Ceza Mahkemesi’nde önceki gün hâkim karşısına çıkan Muhterem Çıtanak, Cumhurbaşkanı’na hakaret etmediğini sadece eleştirdiğini dile getirdi. Savcı mütalaasında, sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında “ağır eleştiri” olarak kaldığını belirterek Çıtanak’ın beraatını talep etti. Mahkeme de Çıtanak’ın beraatına hükmetti.

“CUMHURBAŞKANI MAKAMINA SAYGIMIZ SONSUZ”

Duruşmadan sonra Çıtanak, “Genç hâkimin tam bir devlet adamı şefkatiyle benim ile konuşması adalete karşı olmayan güvenimi bir nebze artırdı. Devletimize saygımız sonsuz, cumhurbaşkanı makamına saygımız sonsuz.” dedi.