Gündem |

Cumhurbaşkanı TRT'ye konuştu: Fethullah Gülen kaçarsa ABD nasıl izah eder?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de TRT Haber ve Spor Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç ve TRT 1 Ana Haber sunucusu Erhan Çelik'in sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2010'dan beri FETÖ'nün örgütlenme ağının ne denli geniş olduğunu anlatıyorum ve en yakın mesai arkadaşlarıma anlatmakta zorlanıyorum. Adamlar kendilerinden başka kimseyi hiçbir yere yaklaştırmıyorlar. Kendilerinden başkasına hayat hakkı yoktu." dedi.

"En büyük parayı dershanelerden kazandılar"

Erdoğan, dershanelerin FETÖ'nün en büyük gelir ve insan kaynağı olduğunu söyledi.

"Üzerlerine gitmeye başlayınca içlerinden dost diyebildiklerimiz köşelerinden bize vurmaya başladı. Her şey aslında menfaat endeksliydi" dedi.

Cumhrbaşkanı,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeniden yapılanma iyi değerlendirilmeli"

Şu anda silahlı kuvetlerimiz ve diğer kurumlarımız içindeki yapılanmayı temizlemeye başladık.

TSK'nın ve devletin yeniden yapılanmasını çok iyi değerlendirmemiz lazım. Hukuka aykırı ve adalete ters adım atalım demiyorum ama mazlumun hukukunu koruyacağız. KPSS sınavlarıyla devletin kurumlarına elemanlarını yerleştirdiler.

"İstihbarat zaafı fazla abartılmamalı"

Cumhurbaşkanı,darbe gecesi yaşananlardan geç haberdar olmasıyla ilgili olarak, istihbarat zafiyerini bir kez daha kabul etti.

"istihbarat zaafı vardı ama dünyada istihbarat zaafının olmadığı ülke var mı? Benim MİT'le irtibat kuramayışım içinde bulundukları şartlar sebebiyle olabilir.

Dereyi geçerken at değiştirilmez. Bu süreci başarılı şekilde atlatmamız lazım. Hakan Fidan benim koruma müdürüme ulaştı. Gönlüm arzu ederdi ki benimle görüşsün." dedi.

Erdoğan, istihbarat kurumlarının aynı çatı altında koordine ediebileceğini söyledi.

Cmhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü.

"Yaverimle ilgili şüphelerimiz vardı"

Yaverimle ilgili şüphelerimiz vardı, soruşturduk iyi cevaplar geldi, kendilerini iyi gizliyorlar.

TİB, Paralel'in en önemli yapılandığı yerdir. TİB kapatılacak, işlevi BTK'ya devredilecek. Böyle lüzumsuz bir yeri tutmanın anlamı yok. Yanlış yapıldı, sonuçlarını gördük.

TSK'nın bu süreçte yıpranmaması diye bir şey olmaz. Aynı şey polisimiz için de geçerli ama kalkışma TSK içinden yapıldı.

Terörle mücadeledeki aksamaların içine bu alçakların ne kadar olduğu da ortaya çıkacak. Bölücü terör örgütüyle işbirliği halinde olanlar var. Hepsi yavaş yavaş çıkıyor.

Virüs kazınıp atılırsa tehdit biter ama şu anda öyle bir şey söz konusu değil.

"Bu ülkeyi parçalayamayacaksınız"

Londra'dan Paris'ten kuru sıkı atmakla olmuyor. Temsilcini gönder de demokrasi ülkesine nasıl darbe yapmak istemişler bunu gel gör.

Ülkenizde yer verdğiniz bu haşhaşilerin neler yaptığını görün.

Sadece kendilerine ait malum haberleşme organlarıyla yalan yanış haberlerle işi yönlendirmeye çalışıyorlar. Yönlendiremeyeceksiniz. Bu ülkede milli iradeyi söndüremeyeceksiniz. Bu ülkeyi parçalayamayacaksınız.

Batı Türkiye'nin güçlenmesini istemiyor. Başka izahı yok. Hem ikircikli davranışlar içindeler.

"İade süreci devam ediyor"

Fethullah Gülen'in iade süreciyle ilgili dosyalar hazırlanıyor. 10-15 gün içinde belli bir noktaya geldikten sonra Dışişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve benim özel temsilcim durumu Amerikan makamlarına anlatacak. Amerika bizden hangi teröristi istediyse verdik. "Belge gönderin" demedik.

"Kaçarsa ABD nasıl izah eder?"

Kaçma eylemi olursa Amerika bunu nasıl izah eder doğrusu çok merak ederim. Obama "Göndereceğiniz tüm belgeleri arkadaşlarımız inceleyecek ve hukuk içinde ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Göreceğiz.

Rus jeti, Hrant Dink sukastı, Danıştay saldırısı

Rus jetinin düşürülmesinde FETÖ bağlantısı olduğuna dair somut deliller varsa Putin ile paylaşırız. Ama bu iki konuyu birbiriyle ilintili hale getirmek ne derece doğru olur, arkadaşlarımızla konuşacağız.

Hrant Dink cinayeti ve Danıştay saldırısı gibi olaylarda FETÖ bağlantısı aramak gibi bir paronaya doğru olmaz. Böyle bir şarlatanı bu kadar büyütmenin anlamı yok. Bu kadar kabiliyeti olan birisi değil. Yaptıklarını çok abartmayalım.

"Üst akıl" vurgusu

Yıllar önce bir çağrı yapmıştım. "Türkiye'ye gelin" demiştim. "Acaba bu sapkın yapıyı bozar mıyız?" diye düşünmüştüm. Güya beni zora sokmak istemediğini söyleyerek reddetmişti. Hesap başkaymış. Üst akıl böyle istedi.

Bunu yöneten bir üst akıldır. O üst aklın vediğiyle hareket ediyor. O üst aklın ne olduğunu açıklamayı doğru bulmuyorum, şu anda yine görevini yapıyor. Bu kişi de onun işine geliyor. Türkiye'yi bölmek istiyorlar. Bunu beslediler, büyüttüler,üzerimize saldılar. Şu olayın çıkışı bizim için bir milattır.

Kamuda iptal edilen izinler

Şu anda hükümet değerlendirmesini yapıyor. Normalleşme sürecine geçer geçmez izinler verilir.