Ekonomi |

Maskede vergi sıfırlandı!

Gelen son dakika haberine göre; Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile maske üretiminde 'girdi' olarak kullanılan 'melt blown' kumaşlarına uygulanan ilave gümrük vergisi ekim ayına kadar kaldırıldı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

AMAÇ, GİRDİ MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK

Kararla, Ticaret Bakanlığı'nca dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede kişisel maske kullanımının önemi dikkate alınarak, maske üretiminde girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla düzenleme yapıldı.

YÜZDE 0'A İNDİRİLDİ

Buna göre, maske üretiminde girdi olarak kullanılan "melt blown" kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisi 1 Ekim'e kadar yüzde 20'den yüzde sıfıra indirildi.

AB İLE EŞ ZAMANLI DÜŞÜRÜLDÜ

Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile de sanayicinin girdi maliyetlerini azaltmak, rekabet gücünü desteklemek ve nihai ürün fiyatlarını düşürmek amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği'nde (AB) üretimi olmayan girdi mahiyetinde ham madde ve ara mamullerde uygulanan gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldü.

Bu kapsamda, Türkiye'de üretimi bulunmayan 125 özel tanımlı ürünün gümrük vergilerinin yarından (1 Temmuz) itibaren düşürülmesi kararlaştırıldı.