Ekonomi

Vatandaşlara TL'ye yatırım çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti'nin 7'nci Olağan Kongresi'nde son günlerde piyasalarda yaşanan dalgalanmayı değerlendirdi. Bu dalgalanmaların Türkiye'nin gerçeğini yansıtmadığını ifade eden Erdoğan, "Vatandaşlarımızdan ellerindeki döviz ve altınları yatırarak ekonomiye katkıda bulunmalarını istiyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti 7'nci Olağan Kongresi'nde ekonomiye dair önemli mesajlar verdi.

"ŞİMDİ GAZA BASMA VAKTİDİR"

"Son birkaç günde piyasalarda yaşanan dalgalanmalar Türkiye'nin gerçeğini ve yarınını yansıtmıyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Reform programımızın takvimini dün akşam ilan ettik. Şimdi gaza basma vaktidir. İktisadi temeli olmayan saldırılara karşı bize sahip çıktıkları için milletimizin tüm fertlerine teşekkür ediyorum. " dedi.

"ENDİŞEYE MAHAL YOK"

Ellerinde döviz ve altın barındıran vatandaşlara çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vatandaşlarımızdan ellerindeki döviz ve altınları yatırarak ekonomiye katkıda bulunmalarını istiyorum. Yurt dışındaki vatandaşlarıma varlık barışından yararlanarak ekonomiye katkıda bulunabileceklerini bildirmek istiyorum. Endişeye mahal yok. Geçen yıl 103 bin yeni iş yeri açılırken kapanan iş yeri 13 binde kaldı." ifadesini kullandı.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"İş insanlarımıza da 30 Haziran’a kadar devam eden varlık barışından yararlanarak, yurt dışındaki kaynaklarını ülkemize getirebileceklerini tekrar hatırlatıyorum. Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara ise, Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum.

Esasen, bu çağrının somut göstergeleri de vardır. Geçen yıl ülkemizde yeni açılan işyeri sayısı 103 bine yaklaşırken, kapanan sayısı 16 binin altında kaldı. İş yapma kolaylığı endeksinde 2002 yılında 175 ülke arasında 84’üncü sırada olan ülkemiz, geçtiğimiz yıl 190 ülke arasında 33’üncü sıraya yükseldi. Türkiye’de 2010-2020 arasında kurulan 75 bin 699 adet uluslararası sermayeli şirketten, toplam sermayesi 39 milyar lirayı bulan 11 binden fazlası, salgına rağmen geçtiğimiz yıl faaliyete başladı.

Şimdi buradan soruyorum; hangi uluslararası yatırımcı geleceğine güvenmediği bir ülkeye gelip şirket kurar ve o ülkenin vatandaşlarıyla iş ortaklığı yapar? Aynı şekilde, ülkemizde dünyanın hemen her devletinden 200 bin uluslararası öğrenci eğitim görüyor. Soruyorum, hangi ana-baba evladını geleceğine güvenmediğini, huzurundan ve güvenliğinden emin olmadığı bir ülkeye 4-5 yıllığına eğitime gönderir?

"BATTIK, BİTTİK' DİYENLERE BAKMAYIN"

Siz içeride birilerinin “battık, bittik, yıkıldık, öldük” diye terane tutturduğuna, kendi ülkelerini kötüleme yarışına girdiklerine bakmayın… Bunlar kendi ülkelerinin ve milletlerinin felaketinden iktidar devşirme hevesinde olan, gözlerini kin ve nefret bürümüş, kifayetsiz muhterislerdir. Türkiye gücünü, ekonomisinin sağlam altyapısından, üretiminden, yetişmiş insan kaynağından, girişimcilerinden, ihracatçılarından; velhasıl reel ekonomisinden alan bir ülkedir. Dinamik iktisadi yapımızla, mali disiplinimizle, serbest piyasaya ekonomisine bağlılığımızla, her türlü şoka dayanıklı olduğumuzu defalarca ispatladık. Önümüzdeki dönem Türk ekonomisini yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyüterek, çok daha iyi yerlere geleceğiz.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.