Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'da seçimi kazanan Reisi'ye tebrik mesajı

İran'daki seçimlerin sonuçlanmasının ve İbrahim Reisi'nin İran Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan tebrik mesajı geldi. Sonuçların hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlenmesi vurgusu yaptı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

İran seçimlerinin resmi sonucu bugün açıklandı. Sonuca göre Muhafazakar bloğun çatı adayı ve 'kasap' lakaplı İbrahim Reisi, İran'ın 8. cumhurbaşkanı oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan İran'daki seçimlerin sonuçlanmasının ardından bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'ın yeni seçilen 8. cumhurbaşkanına gönderdiği tebrik mesajında şunları kaydetti:

'Sayın Cumhurbaşkanı, ülkenizde dün yapılan seçimler neticesinde İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına seçilmenizden ötürü Zat-ı Devletleri'ni en samimi duygularımla tebrik ederim. Seçim sonuçlarının dost ve kardeş ülke İran halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Cumhurbaşkanlığınız döneminde, ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin daha da güçleneceğine olan inancımı ifadeyle bu doğrultuda Zat-ı Devletleri'yle teşrik-i mesaide bulunmaya hazırım. Bu meyanda, Covid-19 salgınının aşılmasının ardından Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin önümüzdeki dönem toplantısı münasebetiyle komşumuz İran'ı ziyaret etmekten memnuniyet duyacağım. Bu vesileyle yeni görevinizde başarılar diler, ülkelerimiz arasındaki iş birliği ruhunun her alanda güçlenmeye devam etmesi temennisiyle dost ve kardeş İran halkının refah ve esenliği için en iyi dileklerimi iletirim.'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonuçlarının İran halkı için hayırlı olmasını dilediğini fade etti.