Gündem |

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Canan Kaftancıoğlu'na çok sert Boğaziçi tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar'da cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör ataması ile başlayan protestoları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerle görüşmeyeceğini çünkü öğrencilerin bu işin içinde olmadığını ifade etti. Protesto gösterilerine katılan Canan Kaftancıoğlu'na da sert sözlerle yüklenen Erdoğan, "CHP'nin İstanbul İl Başkanı orada. Zaten kendisi bir DHKP-C militanıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ömer Öztürk Camisi'nde cuma namazını kıldı. Namaz sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak ABD'de yaşanan kaosa değindi.

Mevcut Başkan Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basmasını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Olaylar görülmemiş bir tablodur. Lafa gelince demokrasi dersi verenlerin şimdi yaşananların tutumunu görüyoruz. Bizde benzer olaylar yaşanırken Amerika'nın tutumunu hatırlıyorsunuz. Şimdi tabi o zaman bu işin başında Demokratlar vardı. Şimdi de Cumhuriyetçiler var. Bir taraf ne ise ABD'de diğerinin de aynı olduğunu görmüş olduk. Tüm insanlık şok oldu. olaylar insanlığı şaşırttı." dedi.

'KAFTANCIOĞLU DHKP-C MİLİTANIDIR'

Boğaziçi Üniversitesine rektör ataması ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na sert sözlerle yüklendi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde yasalara uygun olarak atanmış bir rektör olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerle konuşmayacağını, çünkü öğrencilerin işin içinde olmadığını kaydetti.

"CHP'nin İstanbul İl Başkanı orada. Zaten kendisi bir DHKP-C militanıdır." ifadesini kullanan Erdoğan, "YÖK bize 9 isim önerdi ve biz de yasalara uygun şekilde Melih Bey'i seçtik. Orada da başarılı olacağına inanıyorum." diye konuştu.

AŞI KARŞITLARINA MESAJ: PRİM VERİLMEYECEKTİR

Konuşmasının devamında aşı karşıtlarına da mesaj veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aşılarda belli bir takvim içerisinde Sağlık Bakanlığımız çalışmalarını sürdürecek. Hastanelerde belli odalar belirlenmek suretiyle bütün bu aşılar gerçekleşecek. Hassasiyetleri tümüyle göz önünde bulundurarak bu adımları atıyoruz. Aleyhte kampanya yapan bazı çevrelere inanıyorum ki milletim pirim vermeyecek. Bilim insanlarımıza saygı duymak, inanmak, güvenmek zorundayız." şeklinde konuştu.

Koronavirüsün öyle sıradan bir konu olmadığını, asrın vebası olduğunu belirten Erdoğan, "Bizim bir devlet başkanı, iktidar olarak tedbirleri almak durumundayız. Yarın "Şunu neden yapmadık" dememeliyiz. O nedenle bütün dünyada alınan tedbirleri biz de alıyoruz. Yarın milletime karşı bu sorumluluğu taşıyamam. Bunun bilinciyle adımları atıyoruz. Bu savaşı vermeye devam edeceğiz." dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME

Sayın Bahçeli ile ülkemizin birliği beraberliği ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor ve edecek.

OĞUZHAN ASİLTÜRK ZİYARETİ

Sayın Oğuzhan Asiltürk ile de tabi bizim büyüğümüzdür. Hem nezaket ziyareti hem de bu ittifak meselesinde artık bu bir seçim ittifakı mı olur? Geleceğe yönelik bir terörle mücadelede örneğin bizim yanımızda olunması lazım. Bu noktada milletimiz için verdiğimiz mücadelede bizim yalnızlığı hissetmememiz lazım. Bu açıdan bu görüşmeleri yapmayı bundan sonra da planlıyorum.

KÖRFEZ KONUSU

Ambargonun kaldırılması körfez için isabetli olmuştur.

BAŞÖRTÜSÜ MESELESİ

Şu anda başörtüyle ilgili konuda anayasal noktada herhangi bir sıkıntı yok. Buna karşı çıkanlar Anayasa'dan bihaber. Bizler öyle adımlar attık ki gördüğünüz gibi hanım kardeşlerimiz başörtüsüyle devletin her kademesinde çalışabiliyorlar. Bu anayasa ihlali ile değil aksine anayasaya dayalı olarak gerçekleşmiştir. Bugün bir Danıştay üyesi olabiliyorsa, hakim olabiliyorsa hanım arkadaşlarımız bu o dönemlerin geride kaldığını gösteriyor.

O başörtülü hakime güvenmeyen saçma sapan açıklamalar yapan zat bu ülkede yasalar neyi amir bunlardan haberi yok. Çok dışında kalmışlar.