Gündem |

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 23 milyon haneye mektup!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha yeşil bir Türkiye için kaleme aldığı mektup, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 23 milyon haneye yollanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ağaçlandırmaya çok önem verdiğini anlattı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Eroğlu, Bakan olduğu ilk gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine dünya çapında ağaçlandırma seferberliği başlatması için talimat verdiğini açıkladı.

erdogan-agac

4 MİLYARA ULAŞTI

2007'de başlatılan ağaçlandırma çalışmalarında 2 milyardan fazla fidan toprakla buluştu. 2011'de dikilen fidan sayısı da toplam 4 milyara ulaştı.

VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ FİDAN

Geçen yıl ise, yaklaşık 300 milyon fidan toprakla buluştu. Eroğlu, yaptıkları her merasimde vatandaşlara ücretsiz fidan dağıttıklarını, vatandaşların kendi diktikleri fidanlara sahip çıktığını söyledi.

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI AK PARTİ DÖNEMİNDE HIZ KAZANDI

Eroğlu, "Pek çok ülkede orman varlığı azalıyor ama Türkiye'de orman varlığı artıyor. Bu tapuyla sabit" dedi.
AK Parti hükümeti döneminde orman alanlarının 15 milyon dekar arttığını anlatan Eroğlu, odun servetinin de yüzde 33'e yükseldiğini söyledi.

erdogan-agac2

"DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE'Yİ BİRLİKTE İNŞA EDELİM"

21 Mart Dünya Ormancılık Günü yaklaşırken, "Daha Yeşil Bir Türkiye'yi Birlikte İnşa Edelim" sloganıyla yeni bir ağaçlandırma seferberliği başlatıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 23 MİLYON HANEYE MEKTUP

Bakan Eroğlu, bu konuyla ilgili bir eylem planı da hazırladıklarını söyledi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle yeni bir ağaçlandırma seferberliğini 21 Mart Dünya Ormancılık Gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde başlatacağız. Ayrıca İstanbul'da tamamladığımız, Central Park'ın 4 katı büyüklüğündeki Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açılışını canlı bağlantı ile gerçekleştireceğiz. Program çerçevesinde, Türkiye geneli ve o il ile alakalı Bakanlığımızın yatırımlarını ihtiva eden bir broşür, tohum ve Sayın Cumhurbaşkanımızın mektubunu posta yoluyla takriben 23 milyon hanedeki vatandaşlarımıza bir zarf içerisinde ulaştıracağız. İlk mektup Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından merasim esnasında postaya verilecek."

Mektupların PTT tarafından ulaştırılacağını aktaran Eroğlu, zarfın içinde yer alan broşürlerde vatandaşların taleplerini, tavsiyelerini, tenkitlerini ulaştırabilecekleri iletişim bilgilerinin olduğunu da sözlerine ekledi.