Gündem |

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'nde: Erdoğan - Biden görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın NATO Liderler Zirvesi kapsamındaki görüşmesi sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid'de düzenlenen NATO Lider Zirvesi'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'la ikili görüşme yapıyor. Erdoğan güç içinde birçok G-20 lideriyle görüşmüştü.

BIDEN'DEN TÜRKİYE'YE FİNLANDİYA VE İSVEÇ TEŞEKKÜRÜ

Biden başbaşa görüşme öncesi, "Finlandiya ve İsveç'le mutabakat için teşekkür ediyorum" dedi

ERDOĞAN'DAN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Tekrar bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Özellikle NATO Zirvesi gündemi itibarıyla yüklü bir zirve oldu. Bu zirvede yarın da devam edecek çalışmalarımızla ülkemize dönme fırsatı bulacağız. NATO'nun güçlenmesine yönelik adımlarda özellikle Rusya-Ukrayna krizi ele alınacak. Temennimiz o ki Rusya-Ukrayna olayında hububat konusunda meydana gelen gelişmeler. Bunun yanı sıra akaryakıtla ilgili gelişmeler. Bu konuda bizler denge politikasıyla süreci sürdürüyoruz. Temennimiz o ki, netice alırız, bir an önce hububat konusunda, şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım." ifadelerini kullandı. 

Basın mensupları daha sonra odadan çıkarıldı ve iki lider özel görüşmeye geçti.

MASADAKİ KONULAR

Türkiye'nin dün gerçekleştirilen mutabakatın ardından Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerine onay vermesinden sonra bugün yapılacak ikili görüşmede iki ülkenin diğer kritik sorunları masaya yatıracağı bekleniyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal süreci masadaki en önemli konulardan biri.

Diğer kritik konularda ise, ABD, Türkiye'ye F-16 uçakları vermeye olumlu yaklaşırken; PKK/YPG'ye verilen desteğin kesilmesi bu görüşmenin sonunda beklenmiyor.

Biden ve Erdoğan son olarak Ekim 2021'de İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 zirvesi kapsamında ikili bir görüşme gerçekleştirmişti.

Erdoğan ile Biden zirve kapsamınjda bir araya geldi. 

Biden başbaşa görüşme öncesi, "Finlandiya ve İsveç'le mutabakat için teşekkür ediyorum" dedi

GÖRÜŞME SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Ukrayna savaşında denge politikası yürütme gayretindeyiz. Diplomasiyle Ukrayna tahılını ülkeden çıkarmayı umuyoruz" ifadelerini kullandı. 

Basın mensupları daha sonra odadan çıkarıldı ve iki lider özel görüşmeye geçti. 

Görüşme TSİ 20.00 itibariyle sona erdi. İki liderin görüşmesi yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'nde: Erdoğan - Biden görüşmesi sona erdi - 7


Zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor. Zirvenin resmi oturumu öncesinde liderler aile fotoğrafı çektirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'nde: Erdoğan - Biden görüşmesi sona erdi - 3

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile samimi görüntüleri dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden birlikte kameralara poz vedi.

Zirve kapsamında Erdoğan sabah saatlerinde Fransa Cumhrubaşkanı Macron ile bir araya geldi. İki liderin görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

Elize Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "Macron ile Erdoğan, Ukrayna tahılının sevkine destek verilmesini görüştü" ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'nde: Erdoğan - Biden görüşmesi sona erdi - 8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan ile AK Parti Rize Milletvekili ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından İngiltere Başbakanı Johnson ile bir araya geldi.

Zirve kapsamında Erdoğan'ın İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile de görüşmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesi başladı