Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Devlet Başkanı Hertzog ile görüştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni göreve başlayan İsrail Devlet Başkanı Yitzak Hertzog ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Her alanda ilişkilerin gelişme ve iş birliği potansiyeli olduğunun altı çizilen görüşmede, ilişkilerin normal seyrine girebilmesi için Filistin meselesinin çözüme kavuşması gerektiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Devlet Başkanı Yitzak Hertzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, HERTZOG'U TEBRİK ETTİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Yitzak Hertzog’u göreve başlaması dolayısıyla tebrik etti.

YÜKSEK BİR İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİ VAR

Türkiye-İsrail ilişkilerinin Orta Doğu’nun güvenliği ve istikrarı bakımından büyük önem taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaretin salgına rağmen arttığını, bu potansiyelden faydalanmanın ortak çıkar olduğunu dile getirdi.

FİLİSTİN MESELESİ TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNİN ANAHTARI

Tüm görüş ayrılıklarına rağmen temas ve diyaloğun sürdürülmesine önem verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail ihtilafının BM kararları çerçevesinde iki devletli, kalıcı ve kapsamlı şekilde çözüme kavuşturulmasının uluslararası camianın beklentisi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail ihtilafının çözümünde atılacak olumlu adımların, Türkiye-İsrail ilişkilerinin müspet mecrada seyretmesine de katkı sağlayacağını belirtti.

 

Kaynak: İHA