Gündem |

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz 5 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamak!

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülkenin ticaret hacminin rekor kırmaya devam ettiğini vurgulayarak, "Sırbistan ile ilişkilerimiz mükemmel seviyede ilerliyor. Hedefimiz 5 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamaktır." diye konuştu. Erdoğan ayrıca, Bosna Hersek'teki krizin aşılması için uluslararası camianın birlikte hareket etmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Başta Balkanlar olmak üzere bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduk. Ülkemizde yatırım yapmak isteyen Sırp yatırımcılara destek olmaya devam edeceğiz.

Sırbistan ile ilişkilerimiz mükemmel seviyede ilerliyor. Ticaret hacmimiz rekor kırmaya devam ediyor. Bin 300'den fazla Türk şirketi Sırbistan'da faaliyet gösteriyor.

Son 10 yıl içinde iş adamlarımız Sırbistan'da 250 milyon dolarlık yatırım yaptı. Müteahhitlerimiz ülkede 45 projeye imza attı.

 Geçtiğimiz yıl yüzde 34'e yakın bir artışla ticaret hacmimizi 2 milyar dolar seviyesine taşıdık. Hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır.

BOSNA HERSEK'TEKİ GELİŞMELER

Bosna Hersek'teki krizin aşılması için uluslararası camianın birlikte hareket etmesine ihtiyaç duyulduğu aşikardır.

İstiyoruz ki Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü için bir adım atalım.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER

ABD'nin geri çekilmesi mali analizlerden sonra, kendileri için fayda görmeyince Doğu Akdeniz'deki bu çalışmalardan geri. çekilme kararı aldılar. Berat Albayrak'ın bakan olduğu zaman İsrail ile görüşmeler yapılıyordu. İsrail buradan çıkacak gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürülmesi kararlaştırılmıştı. Bunu yeniden yapabiliriz. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un bir ziyareti olabilir. Başbakan Bennett'in de olumlu yaklaşımları var. Hedef olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak. Kazan-Kazan esasına dayalı olduktan sonra biz Türkiye olarak her şeyi yaparız. Biz kavga için değil barış için varız. Barış aracı olmayacaksa karar her ülkenin kendisine aittir. Boşuna biz sondaj gemilerini almadık.