Gündem |

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bitti o iş!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, STK temsilcilerini kabulünde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, mültecilerin Yunanistan sınırına akın etmesine ilişkin olarak, ''Eğer bir yük paylaşımına girilmezse kapıları açarız dedim, hafife aldılar. Kapıları açınca telefon üstüne telefon geliyor. Bitti o iş. Hepiniz nasibinizi alacaksınız'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'BU YÜKTEN NASİBİNİZİ ALACAKSINIZ'

"İdlib'de tarihi bir mücadele sürerken bize verdiğiniz bu destek çok anlamlı.

Yumruk gibi bir arada olduğumuz sürece Allah'ın izniyle bu ülkenin sırtını yere getirebilecek hiçbir güç yoktur. Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü mücadelenin vatan topraklarımızı ve özgürlüğümüzü koruma mücadelesi olduğunu buradaki fotoğrafla bir kez daha teyit etmiş bulunuyoruz.

1,5 milyon mülteciyi sınırlarımıza sürüklemekle bize bir yük daha yüklemek istiyorlar. Aylar önce eğer yük paylaşımına Batı girmezse kapıları açarız demiştim. Ama ciddiye almadılar. Şimdi kapıları açınca telefon üstüne telefon geliyor. Kapıları kapatın diyorlar. Ama artık bitti bu iş. Siz bu yükten nasibinizi alacaksınız.

Bu akşam Bulgaristan Başbakanı ile bir araya geleceğiz. Ayrıca Şansölye Merkel ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğiz. Perşembe günü de Moskova'ya giderek orada Sayın Putin'le bu gelişmeleri değerlendireceğiz. Artık orada ateşkestir veya atılacak diğer adımlardır, bunları atar ve bu işi süratle neticeye kavuştururuz.

BAHAR KALKANI'NDA SON DURUM

135 tank, 22 zırhlı araç, 45 top, 44 çok namlulu roketatar, 5 hava savunma rampası, 12 tanksavar, 4 havan, 29 pikaba monteli uçaksavar, 1 İHA, 8 helikopter, 49 çeşitli araç, 7 mühimmat rampası, 24 zırhlı araç, 9 mühimmat deposu, 2 uçak, 2 füze rampası ve 2 bin 557 rejime ait asker ve orada yardımcı olarak onlarla bulunan kişiler etkisiz hale getirildi."