Yaşam

Cübbeli Ahmet Hoca o öpücüğü Atatürk ile savundu..

Menzil şeyhi Dıyaüddin'in protez kolunu öpen Cübbeli Ahmet Hoca kendisine yönelik eleştirilere sosyal medyada yanıt verdi. "Öpmek, hürmet alâmetidir! Tapma nişânesi değildir!" ifadelerini kullanan Cübbeli Ahmet Hoca, Atatürk'ün Şeyh Dıyaüddin'e yazdığı mektubu da yayınladı...

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün, 1. Dünya Savaşı sırasında kolunu kaybeden ve Sultan Mehmed Reşad tarafından kendisine protez kol yaptırılan Menzil şeyhi Dıyaüddin'in protez kolunu öpmesi tartışmalara neden olmuştu.

Cübbeli Ahmet Hoca konuyla ilgili açıklamasında, kendisine tepki gösteren Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ı eleştirerek; "Öpmek, hürmet alâmetidir! Tapma nişânesi değildir! Eğer öyle olmasaydı Ahmet Hakan’ın öptüklerinden Nişantaşı’na kadar tapınaklar dizilirdi!" ifadelerini kullandı.

 

Atatürk'ün Dıyaüddin'e yazdığı iddia edilen mektubu da paylaşan Cübbeli resmi hesabından şunları söyledi:

"Şehitlerin tabutunu öpenlere gıcık olan zihniyetin vatan müdâfaasında kolu şehîd olan bir evliyânın protez koluna yaptığım hürmete gıcık olmalarına şaşılmamalı! Aynı zamanda bu, “Tasavvuf erbâbı cihâd etmez!” diyen sapık zihniyetlere de tokat gibi bir cevaptır ki atan müdâfaasında bütün cephelerde evliyâullâh en önde savaşmışlardır! Akşemseddinler, İbnü Kemaller, Şeyh Şâmiller ve Şeyh Dıyâuddinler bunun en bâriz örnekleridir.

Bir de şunu ifade edebilirim ki Atatürkçü geçinenlerin Mustafa Kemal’in, vatan müdafaasını takdîren mektup yazdığı böyle bir zâta yapılan hürmeti yadırgamaları, bu kişilerin ne târihten, ne vatan sevgisinden, ne de şehitlikten haberi olmayan kimseler olduğunu ortaya çıkardı!

Öpmek, hürmet alâmetidir! Tapma nişânesi değildir! Eğer öyle olmasaydı Ahmet Hakan’ın öptüklerinden Nişantaşı’na kadar tapınaklar dizilirdi!"

İşte o mesajlar:

 

Yorumlar
Günün Videosu
Sosyal medya fenomenleri izlenme uğruna birbirinden tehlikeli hareketler yapmaya devam ediyor. Son olarak fenomen Ömer Çelik, trafikte motosikletiyle seyir halindeyken arkasında oturan kız arkadaşıyla yer değiştirdi. Fenomen Çelik o anları sosyal medya hesabından yayınlamasının ardında trafik polisleri tarafından yakalandı. Fenomen isim skandal görüntüler sonrası para cezası aldı.