Gündem |

Çocuk istismarcıları affedildi yalanına CHP'li vekil 'dur' dedi!

AK Parti ve MHP'li vekiller tarafından hazırlanan ve TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Yeni İnfaz Yasası ile ilgili bir yalan fırtınası birkaç gündür sürüyor. Çocuk istismarcılarının yasa ile affedilip salındığı yalanını aralarında CHP, İYİ Parti ve HDP'li bazı milletvekilleri ile muhalif medya ve temsilcilerinin olduğu bir grup yayıyordu. Ancak bu iddianın yalan olduğu bizzat bir CHP'li vekil tarafından yalanlandı. CHP'li Zeynel Emre Meclis'e böyle bir teklifin gelmediğini açıkladı

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Yeni infaz yasasının konuşulmaya başlandığı ilk günden bu yana sosyal medya aracılığı ile "çocuk istismarcılarının" salınacağı yalanı muhalif bir kesim tarafından yayılmaya başlandı. 

Tasarı TBMM'ye geldikten sonra da bu iddia tam anlamı ile bir yalan fırtınasına dönüştü.

Ve bu yalan tasarı TBMM'de kabul edilip yasalaştıktan sonra tam anlamı ile kampanyaya dönüştü. 

Ve bu yalan sosyal medya trollerinin de katkısı ile Türkiye'nin gündemine oturtuldu. 

Muhalif medya da bu yalana çanak tutan haberleri ile sosyal medyada yerini almakta gecikmedi.

Bu yalana kanan ve yayanlar arasında tanınmış gazeteciler de vardı. 

Ancak Mengü iddiaların yalan olduğunu fark edince aşağıdaki tweeti attı. Ama böyle bir yasanın varlığı konusunda ısrarını sürdürmeyi de ihmal etmedi. 

Yalanın kaynağı ise aylar önce dolaşıma sokulan şu belgeydi:

 

Aslında böyle bir tasarı ne AK Parti ve MHP'li vekiller tarafından hazırlanmış, ne TBMM'ye gelmiş, ne komisyonlarda eklenmiş ne de Meclis Genel Kurulu'nda oylanıp kabul edilmişti.

AK Parti ve MHP sözcüleri yasada çocukların istismarına af getirilmiyor dese de muhalif kesim bir türlü ikna olmuyordu. Ve sonunda CHP'li Zeynel Emre'de bu yalana isyan etti. CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü olan Emre, "Dün akşamdan itibaren TBMM’de ‘çocukların cinsel istismarının affına’ ilişkin aşağıdaki teklifin kanunlaştığına ilişkin paylaşımlar yapılmaktadır. Bu bilgi tamamen gerçek dışıdır. Böyle bir teklif adalet komisyonuna gelmedi, meclis de görüşülmedi ve kanunlaşmadı. Bilginize.." sözleri ile iddiaları yalanladı.

PEKİ, YASA KİMLERİ KAPSIYOR?

Yasa ile cezanın infazında yarı oranında indirim yapılıyor. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar 30 yılını, müebbet hapis cezası alanlar 24 yılını diğer mahkumlar da cezalarının yarısını geçirdikten sonra cezaevlerinden tahliye olabilecekler.

YASADAN KİMLER YARARLANAMAYACAK?

Ceza infaz düzenlemesinden yararlanamayacak olan kişilerse  şöyle sıralanıyor:

Kasten öldürme

Cinsel suçlar

Kadına karşı suçlar

Uyuşturucu imalatı ve ticareti

Terör suçları

MİT kanununa ve devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar kapsam dışı.

YASA İLE NELER DEĞİŞTİ?

Yasa ile denetimli serbestlik süreleri 1 kereliğe mahsus 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı.

Yasa ile 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan kadınlar ve 70 yaşını bitirmiş hükümlüler içinse bu süre 4 yıla çıkarıldı.

Kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş kişiler cezalarının 1 yılını 70 yaşını bitirmiş kişiler 2 yılını 75 yaşını bitirmiş kişiler 4 yılını konutlarında geçirme hakkına sahip olacaklar. Ağır hastalığı ve engeli olanlar da bu kapsamda değerlendiriliyor.

Hükümlünün iyi hali ile ilgili değerlendirme sadece hükümlünün cezaevi süreciyle ilgili olacak ve cezaevi dışında iyi hal için belge talep edilmeyecek...