Gündem

Clubhouse'da tehlikeli Boğaziçi mesajları

Boğaziçi Üniversitesi'nde işgal girişiminde bulunan provokatörler, yeni sosyal medya platformu Clubhouse'da örgütleniyor. Olayları körüklemek isteyen bu provokatörler, öğrencilere yanlış bilgilendirmelerde bulunarak yasaları çiğnemeleri çağrısında bulunuyor.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör ataması bahanesiyle başlayan protesto gösterileri dün büyüyerek devam etti. Provokatörler rektörlük binasına işgal girişiminde bulunurken, polis ve güvenlik birimleri olaylara müdahale etti.

Yeni sosyal medya platformu Clubhouse'da örgütlendiği öğrenilen provokatörler, platformdaki gruplarından bir açıklama da yaptı.

Gözaltına alınan öğrencilerin bırakılması talep edilirken, rektör Melih Bulu'nun istifası ve akademik özerklikle bezenmiş yeni bir rektör seçim sisteminin kurulması yönündeki isteklerini de dile getirdiler.

ÖĞRENCİLERE TEHLİKELİ ÇAĞRI

Clubhouse aracılığıyla öğrencileri de provokasyona davet etmek isteyen kişilerin ise tehlikeli çağrılarda bulunduğu görüldü.

Anayasa'da yürüyüş ve protesto özgürlüğünün olduğunu ve herkesin yürüyebileceğini söyleyen bir kişi, "Sizi tutuklayamazlar. Biraz zor zaman geçirirsiniz ama serbest kalırsınız" ifadesini kullandı.

Pandemi önlemleri gereğince alınan kararla toplanmalara izin verilmeyeceğinin açıkça belirtilmesine rağmen öğrencilere yapılan bu çağrıyla olaylar körüklenmeye çalışıldı.

Öte yandan Gülçin Avşar isimli bir avukatın da öğrencileri takip ettiği görüldü.

YASA NE DİYOR?

'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı'nın yer aldığı Anayasa'nın 34. maddesinde 'genel sağlığın korunması amacıyla' toplantı ve gösteri hakkının sınırlanabileceği açıkça belirtiliyor.

İşte o madde:

"Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir."

 "OLAYLAR GEZİ PARKI'NA ÇOK BENZİYOR. ORADAKİ HATALARI YAPMAMALIYIZ" 

Öte yandan Clubhouse'da yapılan başka bir duyuruda Boğaziçi Dayanışması'nın herkesi 18.00'de okula çağırdığı belirtildi.

Sivil itaatsizlik çağrısının yapıldığı duyuruda "Olaylar Gezi Parkı'na çok benziyor. Oradaki hataları yapmamalıyız" ifadesine yer verildi.

Bir başka duyuruda ise akşam saatlerinde Kadıköy'de toplanma çağrısı yapıldı.

FATİH PORTAKAL DA YAYINA KATILDI

Diğer yandan öğlen saatlerinde gazeteci Fatih Portakal da Clubhouse'daki yayına katıldı.

İktidarın olaylara karşı tavrını sertleştireceği ve geri adım atmayacağı tahmininde bulunan Fatih Portakal, bunun örneğinin geçmişte de görüldüğünü söyledi. 

Konuşma grubunda öğrencilerin, adeta bir kanaat önderi gibi karşıladığı Fatih Portakal, medyanın özgür olmadığından da bahsetti. Konuşmasına verilen tepkiler Portakal'ın Boğaziçili öğrencilier tarafından bir "idol" ve "gazeteci duayeni" olarak görüldüğünü de ortaya koydu.