Çinli şirketler suç makinası Meksikalı kartellere hammadde sattı!

Çinli bazı şirketlerin, Meksika’nın önde gelen uyuşturucu kartellerine internet üzerinden “Fentanil” adlı uyuşturucunun hammaddesini sattıkları ortaya çıktı. Üstelik Çinli şirketler, Meksika'nın suç makineleriyle WhatsApp üzerinden iletişime geçmiş.

Meksika'da faaliyet gösteren Jalisco Yeni Jenerasyon Karteli (CJNG), Sinaloa Karteli, Los Zetas ve Körfez Karteli gibi suç örgütlerinin "Fentanil" adlı uyuşturucunun üretilmesinde kullanılan hammaddeleri internet üzerinden bazı Çinli şirketlerden tedarik ettikleri belirlendi.

Çinli şirketler ayrıca, Meksika'daki müşterileri ile kolayca iletişime geçmek için WhatsApp ve Skype hesaplarını kullandığı ortaya çıktı.

4 ÇİNLİ ŞİRKETE YAPTIRIM UYGULANMIŞTI

ABD Adalet Bakanlığı, Fentanil’in hammaddesini üreten, pazarlayan ve dağıtımını üstlenen bu şirketlerin, uluslararası Fentanil kaçakçılığına dahil olduklarını açıkladı. ABD hükümeti, Aralık 2021’de uyuşturucu hammaddelerini internet üzerinden tedarik etme suçundan dolayı 4 Çinli şirkete yaptırım uygulamıştı. Ancak aynı faaliyetleri gösteren 64 ayrı şirketin daha bulunduğu belirtiliyor.

ABD’de Nisan 2020 ile Nisan 2021 arasında yaklaşık 100 bin kişinin ölümüne neden olan Fentanil, ABD ve Meksika’da uyuşturucu maddeler arasında en büyük tehdit olarak görülüyor.

Çinli şirketler suç makinası Meksikalı kartellere hammadde sattı! ile ilgili etiketler Çin Şirket Meksika kartel hammadde çinli