Gündem

Çin'e bakır yerine kaldırım taşı

Türkiye'de İstanbul merkezli iki ilde faaliyet gösteren bir firmanın, yurt dışına bakır yerine kaldırım taşı gönderdiği ortaya çıktı. Mali Şube polislerinin ortaya çıkardığı 36 milyon dolarlık vurgunla ilgili 13 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgilere göre, Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket 20.06.2020 tarihinde Çin'de fabrikası olan İsviçre’deki bir şirket ile külçe halinde 10 bin ton saf bakır ihracatı konusunda 36 milyon dolar karşılığında anlaştı.

İki firma,  bahse konu malzemenin Ambarlı Limanından Çin’in Lianyungang kentindeki limana gönderilmesi yönünde mutabık kaldı. Bu esnada anlaşma bedeli olan 36 milyon doların banka yoluyla Türkiye’deki şirkete yapılması istendi.

ÇİN'E KALDIRIM TAŞLARI GÖNDERİLDİ

Çin’deki limana malzemelerin sevkiyatı yapıldı ancak gemilerden bakır yerine,  hiçbir maddi değeri bulunmayan bakıra boyanmış kaldırım taşı gönderildiği ortaya çıktı.

Satışı yapan ve malzeme transferine aracılık eden iki şirket hakkında şikâyette bulunulması üzerine harekete geçen İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, bunun örgütlü ve hiyerarşik bir yapı içerisinde gerçekleştirildiğini ortaya çıkardı.

Çalışmalar kapsamında, 13 kişinin kimliği tespit edilerek haklarında yetkili mahkemeden “Yurt Dışına Çıkış Yasağıö yasağı konuldu. Mali Şube ekipleri, çalışmalarının devamında, dün saat 06.30 sıralarında İstanbul ve Tekirdağ illerinde bulunan 4 şirket ve 15 adrese gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda da S.Ç. (36), H.K. (38), D.Ç. (37), S.Ç. (41), F.U. (43), T.G. (53), U.Ç. (36), M.K. (35), R.Ö. (52), O.M. (27) ve S.U. (38)  ile   S.Ç. (38) ve B.Y. (31) isimli kadınlar  yakalanarak gözaltına alındı. (DHA)

Günün Videosu
Aralarında husumet olduğu öğrenilen 3 kuzen Eyüp Sultan'da sokak ortasında gece yarısı kavga etti. Birbirlerini kurşun yağmuruna tutan kuzenlerden 2'si hayatını kaybetti, 1 kuzen ise yaralanarak hastaneye kaldırıldı.