Dünya

Çin'den NATO'ya cevap geldi: Abartmayı kesin!

NATO ve G7'nin ana başlıklarından biri de Çin ile olan ilişkilerin yeni dönemde nasıl yönetileceğiydi. Biden'ın, NATO'nun kuruluşunun amacı ve o günden beri odağı olan Rusya'yı müttefikliğin odağından çıkartarak yerine Çin'i koyması ve liderlerin ABD öncülüğünde Çin'e karşı tek yürek olmasına Çin'den yanıt geldi: Abartmayın!

Cengiz Büyükuncu
Cengiz Büyükuncu

Liderlerin geçtiğimiz günkü G7 ve NATO görüşmelerinde Çin'in kendisini NATO için 'sistematik bir meydan okuma' olarak nitelendirmelerinin ardından Çin'den yanıt gecikmedi.

'ÇİN TEHDİDİNİ ABARTMAYI KESİN!'

Çin'in Avrupa Birliği misyonu, bugün yaptığı açıklamada NATO'yu uyardı: 'Çin tehdidi teorisini abartmayı kesin!

ABD Başkanı Joe Biden'ın katıldığı ilk NATO zirvesinde pazartesi günü, liderler tek bir yumruk olarak Çin'e karşı topyekün bir duruş sergilemişlerdi. Yapılan açıklamalarda 'Çin'in açıklamaktan geri durmadığı hırsları ve iddialı çıkışları, kuralların hüküm sürdüğü uluslararası düzene ve müttefikliğin güvenliğini ilgiendiren alanlara sistematik bir meydan okuma' cümlesi kullanılmıştı.

BİDEN, NATO'NUN GÖZÜNÜ RUSYA'DAN ÇİNE ÇEVİRDİ

NATO Zirvesi'nde temaslarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, tüm müttefikleri Çin'in giderek otoriterleşen yönetimine ve büyüyen askeri gücüne karşı duruş sergilemeye çağırarak, Soğuk Savaş'tan beri NATO'nun asıl odağını Rusya'dan Çine çevirdi. 

'NATO açıklaması Çin'in barışçı gelişimine bir iftiradan ibarettir. Uluslararası durumu yanlış yargılamak ve Soğuk Savaş mentalitesini hortlatma çalışmalarından ibarettir.' açıklamasının ise Çin'in AB misyonunun websitesinde görünmesi uzun sürmedi.

SİSTEMATİK ŞEKİLDE MEYDAN OKUNURSAK TEPKİSİZ KALMAYIZ

Bu açıklamayla yetinmeyen Çinli yetkililer ekledi, 'Biz hiç kimseye sistematik şekilde meydan okumayacağız. Fakat birileri bize sistematik şekilde meydan okursa da tepkisiz kalmayacağız.'

 

 

- SuperHaber

Günün Videosu
Küresel ısınma ve iklim krizinin yol açtığı çevre felaketleri dünya genelinde peş peşe yaşanmaya devam ediyor. Almanya'dan sonra şimdi de Çin sele teslim oldu. Çin'in Henan eyaletinde sağanağın yol açtığı sel nedeniyle en az 12 kişi yaşamını yitirdi, 100 binin üzerindeki kişi de tahliye edildi. Felaketin yaşandığı bölgeden gelen görüntüler içler acısı. Sel sularına kapılan bir kişiyi kurtarmak isterken sele kapılan adamın yürek yakan görüntüsü izleyenlere adeta dehşeti yaşattı.