'Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e sert mesajlar gönderdi. Erdoğan, "Ben açıklama yapıyorum 'Miçotakis ile görüşebilirim' diyorum, o meydan okuyor. Sen meydan okuduktan sonra seninle nasıl bir araya gelelim? Önce haddini bileceksin. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin TBMM grup toplantısında konuştu.

Erdoğan çok önemli mesajlar verdiği konuşmasında Yunan Başbakan Miçotakis'e sert ifadelerle yüklendi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Kıbrıs meselesi, Türk ve Kırbıs halklarının ortak davasıdır. Tüm çabalara rağmen kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuturulamadı. Türk tezinin yerel özerklik şeklinde ortaya konduğu görüşmeler 1971 sonuna kadar sürdü. 15 Temmuz 1974'te yaşanan Rum-Yunan darbesiyle son buldu. Kıbrıslıu kardeşlerimizin can güvenliğini sağlamak için gerçekleştirdiğimiz Barış Harekatı ve Kıbrıs Cumhruiyeti kuruldu.

"HİÇBİR ZAMAN SÖZLERİNDE DURMADILAR"

1960'larda Kıbrıs Türk tarafına otonomi tanımayan Rumlardır. 1970'lerde iki toplumlu federasyonu kabul etmeyen yine Rumlardı. Amaçları bu süreçte Kbırıs Türk tarafının elde edebileceği hakları, üye olmadığı AB içinde aşındırarak adayı tek başlarına yönetmekti. İşte bunlar tek millet, hiçbir zaman sözlerinde durmadılar, bundan sonra da durmayacaklar.

"NEYİNİZE GÜVENİYORSUNUZ?"

Ben açıklama yapıyorum 'Miçotakis ile görüşebilirim' diyorum, o meydan okuyor. İstikşafi konuşmalar başlasın dedik, şimdi Atina'da yapılacaktı. Miçotakis meydan okudu. Sen meydan okuduktan sonra seninle nasıl bir araya gelelim? Önce haddini bileceksin. Sende barış arayışı varsa haddini bil, meydan okuma. Masadan kaçtın, biz masadaydık. Bu şekilde gitmesi halinde biz senin masaya oturamayız. Neyinize güveniyorsunuz? Eğer bir yerlerden destek geleceğine inanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Türkiye yerindedir, gereğini yapmasını da bilir.

"ARTIK FEDERASYON FALAN YOK, GEÇİN O İŞİ"

Bak sen bazı dağlara güveniyorsun o güvendiğin dağlara kar yağdı, hiçbirinden fayda gelmez. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın.

Artık Kıbrıs'ta konuşulacak tek konu iki devletçi çözümdür. Kıbrıs'ta başka çıkış yolu kalmamıştır. Artık federasyon falan yok, geçin o işi.

'Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın' ile ilgili etiketler Yunanistan Kıbrıs Yunan Doğu Akdeniz Cumhurbaşkanı Erdoğan Miçotakis