CHP'nin köstebek ağı! Yine AK Parti'den proje çalmışlar... Bakın başörtüsü gündeminin aslı neymiş?

Sık sık AK Parti'nin yaptığı projeleri kendisine uydurmaya çalışan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni bir oyunu daha ortaya çıktı. CHP tarafından fonlanan Halk TV'de Barış Terkoğlu, CHP'nin AK Parti'nin 'hak ve özgürlükler' konusunda bir çalışma yapacağını önceden öğrendiğini söyleyerek bu projeyi çalmak için bir anda başörtüsü konusunu gündeme getirdiğini açıkladı.

Başörtüsü hakkında yıllar önce skandal ifadeler kullanan fakat gelecek yıl yapılacak seçimlerde aday olmak için bugün söylem değiştirmek zorunda kalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, söz konusu çıkışı da AK Parti'den rol çalarak yaptığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aylarda; KYK borcu, otomobilde ÖTV düzenlemesi, icra affı, tarımsal destek paketi, fatura düzenlemesi ve sosyal konut gibi AK Parti'nin imza işlerinden rol çalan Kılıçdaroğlu, "Biz söyledik, yaptılar" diyerek algı operasyonuna girişmişti.

CHP yandaşı gazeteci Özlem Gürses, bazı bürokratlar tarafından AK Parti'nin projelerinin CHP'ye sızdırıldığını söylemiş ve Kılıçdaroğlu'nun bunları fırsata çevirmeye çalıştığını itiraf etmişti.

 AK PARTİ'NİN YAPACAĞINI DUYUNCA...

CHP tarafından fonlanan Halk TV'de de benzer bir iddia ortaya atıldı. Kanalın ekran yüzlerinden Barış Terkoğlu, Kılıçdaroğlu'nun AK Parti'nin 'hak ve özgürlükler' konusunda bir çalışma yapacağını önceden öğrendiğini söyledi.


CHP GENEL MERKEZİ TEYİTLİ 'KÖSTEBEK' BİLGİSİ: "ÖNCEDEN ÖĞRENMİŞLER"

Terkoğlu açıklamasında, "Bugün Abdülkadir Selvi bir yazı yazdı. Bir sızıntı mı var? Bu başlığı kullandı. Kılıçdaroğlu'nun çıkışını daha önceki örneklerde olduğu gibi AK Parti'nin hazırlıklarını CHP'nin önceden öğrenmesine bağladı. Aylardır bu AK Parti'de yapılan bir çalışma. Hak ve özgürlüklerin konduğu, kritik anayasal düzenlemelerin olacağı bir çalışma." diye konuştu.

CHP Genel Merkezi ile konuştuğunu ve bu iddianın doğru olduğunu söyleyen Terkoğlu, "Bugün CHP Genel Merkezi'nden konuştuğumda, gerçekten bu konuda bir haberi olmuş ve bir strateji üzerine düşünmüşler. Bu strateji üzerine de AK Parti'den önce hak ve özgürlükler üzerine kendilerince böyle bir açılım yapma kararı almışlar. Aslında Kılıçdaroğlu'nun o çalışması, CHP Genel Merkezi'nin en az 2 aydır üzerinde çalıştığı bir meseleymiş. Biz bugün pat diye önümüzde düşmüş gibi görüyoruz ama aylardır çalışıyorlarmış." diyerek Kılıçdaroğlu'nun ucuz tiyatrosunu ifşa etti.


KILIÇDAROĞLU-KÖSTEBEK AĞI

CHP liderinin, hükümetin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgileri kimden aldığı merak edilirken, işte "Kılıçdaroğlu-köstebek" ilişkisinin serüveni;

Varan 1: KYK borçları

Kılıçdaroğlu-köstebek ilişkisinin ilk meyvesi Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları oldu. Hükümet KYK borç faizlerinin silinmesini mayıs ayı itibariyle gündeme aldı. Hükümetteki ilgili bakanlar konuyla ilgili çalışmaya başladı. Nihai karar 27 Haziran'da Bakanlar Kurulu toplantısında masaya geldi. Saat 14.00'da başlayıp 18.00'da biten toplantıda bazı bakanlar borçların tamamının silinmesini önerdi. Kabine tutanaklarında da bu görüşmeler kayıt altına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ilgili bakanlıklara çalışma başlatmalarını istedi. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı bürokratları görüşüp faizlerin silinmesi konusunda mutabakata varıldı. Tam bu arada sahneye çıkan Kılıçdaroğlu 10 Temmuz'da sosyal medya üzerinden "Gençlere sesleniyorum. Faizli KYK borçlarını ödemeyin!" çağrısı yaptı.

Varan 2: ÖTV

Köstebek ilişkisinde ikinci perde otomobilde ÖTV düzenlemesi öncesi aralandı. Hükümet, motorlu araçlarda ÖTV indirimi yetkisinin Cumhurbaşkanı'na devri için düzenleme hazırladı. Temmuz ayında son rötuşları yapılan düzenleme 26 Temmuz gecesi yayınlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderildi.

Tebliğ Resmi Gazete'de yayınlanmadan 2 saat önce evinin mutfağında apar topar kamera karşısına geçen Kılıçdaroğlu vatandaşlara şöyle seslendi: "Araba almayın ÖTV'yi indireceğiz."

Varan 3: İcra affı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun bakanlıklardaki derin takibini ortaya koyan son bomba "1000 liranın altındaki icralık borçların affı" ile ilgili çalışma oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla başlayan çalışma kapsamında ilk toplantı 7 Haziran 2022 Dikmen'de gerçekleştirildi. Saat 12'de başlayan Toplantıya Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş, , Ulaştırma Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetimi ve Dönüşüm Genel Müdürü Yakup Tekin ile Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Arabacı katıldı. İlk görüşmede düzenlemeyle ilgili yol haritası çıkarılarak ilerleyen günlerde teknik görüşmelere geçildi. 27 Temmuz'da aynı adreste saat 15.00'da başlayan toplantıya Maliye Bakanlıkığının yanı sıra Aile Bakanlığı, İcra İşleri Dairesi Başkanı Yusuf Arapoğlu, Mevzuat Genel Müdürü Niyazi Acar ve katıldı. Bu toplantının ardından süreç daha da hızlandı.

28-29 Temmuz'da iki toplantı daha yapıldı. 29 Temmuz'daki toplantıya ilgili bakanlık temsilcilerinin yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yetkilileri ile 10'dan fazla Varlık Yönetim Şirketinin temsilcisi katıldı. Ağustos ayında da toplantılar sürdü. 10 Ağustos'ta ilgili bakanlıkların bürokratları bir araya geldi. 17 Ağustos'taki toplantı ise bizzat Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin başkanlığında gerçekleşti. Düzenlemeye ilişkin yasa tasarısı hazırlıklarına başlanınca Kılıçdaroğlu'dan "nokta atışı" bir video daha geldi.

Bakanlıklar, daire başkanlıkları, kurulları ve Varlık Yönetim Şirketi temsilcilerinin 80 günlük çalışmasını Genel Merkez'de çektiği 5 dakikalık bir videoyla sahiplenmeye kalkan Kılıçdaroğlu, vatandaşlara "Varlık yönetim şirketlerine olan borçlarınızı ödemeyin" çağrısı yaptı. Bu nokta atışı çıkış "Kılıçdaroğlu hükümetin atacağı adımları önceden haber alıp gündeme getiriyor" iddiasını güçlendirdi.CHP'nin köstebek ağı! Yine AK Parti'den proje çalmışlar... Bakın başörtüsü gündeminin aslı neymiş? ile ilgili etiketler ÖTV AK Parti CHP Kemal Kılıçdaroğlu başörtüsü Barış Terkoğlu icra affı