Gündem |

CHP'lilerin Kanal İstanbul kara propagandası çöktü: CHP'li isimler de ihalede yer alıyor!

Yıllarca büyük bir heyecanla beklenen Kanal İstanbul projesi için bugün ilk temel atıldı. Büyük avantajlar sağlayacak proje için CHP'liler yandaş müteahhitleri zengin etmek amacıyla yürütüldüğü algısı oluşturmaya çalışıyor fakat geçmiş dönemde yapılan büyük projelerde CHP'li isimlerin firmalarının da bulunduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Çılgın projem' dediği Kanal İstanbul projesi için ilk temel bugün saat 15.30'da atıldı.

CHP'LİLER KARA PROPAGANDA YÜRÜTMEYE ÇALIŞIYOR

CHP'li kesimler geçmişte gerçekleştirilen tarihi projelere engel olmak istedikleri gibi yine kara bir propaganda yürütmeye devam ediyor. En çok sarf ettikleri yalanlardan bir tanesi olan "projenin müteahhitleri zengin etmek için yapılıyor" safsatasını yine geçmişte yapılan Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi dev projelerde uygulanan ihale sistemi yalanlıyor. Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Yenişafak Yazarı Mehmet Acet, konuyla ilgili çok dikkat çekici bir köşe yazısı kaleme aldı.

Mehmet Acet'in gerçekleri ortaya döken o köşe yazısı:

Bugün, İstanbul için büyük gün.

10 yıl önce bu vakitler, yani 2011 seçimlerine gidilirken, ‘çılgın proje’ olarak gündeme geldiğinde insanların çoğuna, ‘vay canına’ dedirten Kanal İstanbul projesi için ilk temel atılıyor.

Proje aleyhinde yürütülen karşıt propaganda nedeniyle kafası karışanları saymazsak, bugün itibarıyla da 10 yıl önceki heyecanı yaşamamak için bir neden bulunmuyor.

Şu örneği tekrar vereceğim:

Bugün Kanal İstanbul karşıtlığını zirveye taşıyanlar, hemen yanı başındaki İstanbul Havalimanı için de böyle tezviratlar yapmamışlar mıydı?

Hâlbuki geriden kalan iki yıl, o projenin başarılı bir iş olduğunu ortaya koymuş durumda.

Ama bugün Kanal İstanbul’u yerden yere vuranlar, İstanbul Havalimanı için söylediklerini hatırlamak istemiyorlar, öyle değil mi?

Projenin ‘başlangıç vuruşu’ olarak kabul edilen Sazlıdere Köprüsü’nün açılışına günler kala İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Ekrem İmamoğlu, iki gün arka arkaya bölgeye giderek bilinen görüşlerinin tekrarı niteliğinde açıklamalar yaptı.

Dünkü açıklamasında, “Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarının yüksek sesli ikazlarını dinledik. Ama hiçbir zaman hiçbir bilim insanının ‘Bu proje faydalıdır’ dediğini, hiçbirimiz duymadık. Sadece bu bile projenin bir felaket olduğunun kanıtıdır” şeklinde ifadeler kullandı.

Oysa 200’den fazla bilim adamının 10 yıl boyunca Kanal İstanbul’la ilgili gerekli görülen her türlü çalışmayı yaptığını, olumlu yönde görüş bildirildiğini herkes biliyor.

İmamoğlu’nun, Kanal İstanbul karşıtlığını kendisine Cumhurbaşkanı adaylığı yolunun açılması için araçsallaştırdığı çok belli oluyor.

O yüzden doğrusuna yanlışına aldırış etmeden bu kampanyayı sürdürüyor.

Geçen hafta sonu bu konular üzerinde sohbet ettiğimiz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, algı operasyonlarından yakınmış, bu türden projelerin yapımı sırasında devletin kasasından tek kuruş çıkmadığı halde, devlet hem bu işin yapımı için, hem de iş bitince işletme giderleri için para harcıyor şeklinde bir sunum yapıldığını söylemişti.

Bir de bu projelerin yandaş müteahhitleri zengin etmek için yürütüldüğü yönünde bir kara propaganda var malum.

Hâlbuki Bakan Karaismailoğlu’nun verdiği bilgiye göre, yap-işlet-devret projelerini toplam 26 firma üstlenmiş durumda.

İhaleler açık şekilde yapılıyor ve rekabete açık bir ortamda herkese bu ihalelere katılabiliyor.

Ama ben daha fazlasını da söyleyeyim.

Bu projeleri yürüten firmalar arasında doğrudan CHP angajmanı olan firmalar da bulunuyor.

-Örneğin Çanakkale Köprüsü projesinin yapım işine, eski bir CHP milletvekilinin firması da dâhil olmuş.

-Haydarpaşa Gar’ının restorasyon işlerini halen CHP milletvekili olan bir ismin firması yürütüyor.

-Öğrendiğime göre, Avrasya Tüneli’nin inşaatı sırasında da CHP’de görevler üstlenmiş kişilere ait bir firma pay aldı.

Ulaştırma Bakanı, yaptıkları işten memnun olduğumuz sürece herkesle çalışırız diyor.

Peki, CHP mahallesindeki yaygaracılar bu örnekler hakkında ne düşünüyor acaba?