Gündem

CHP'li vekilin kaçırılma olayı mizansen miydi?

Tunceli'de 2012 yılında PKK'lı teröristlerce kaçırıldığı belirtilen dönemin CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile ilgili şoke eden iddialar ortaya atıldı. "Azat Cüngüş" kod adlı Gürbüz Topçu, bir kaçırılmanın olmadığını, hatta Aygün'e hatıra gömleği bile verdiğini kaydetti.

Dokuz yıl önce dönemin CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK'lılarca kaçırılıp iki gün sonra serbest bırakılmasının 'mizansen' olduğu öne sürüldü.

Aygün'ü kaçıran teröristler arasında yer alan "Azat Cüngüş" kod adlı Gürbüz Topçu, soruşturma birimleriyle ayrıntıları paylaştı.

"BU İŞ ONA DA BİZE DE YARADI"

Sabah gazetesinin haberine göre; Aygün'e hiçbir zorlamaları olmadığını söyleyen Topçu, şöyle dedi:

"Gelmek ve bizimle vakit geçirmek istediğini, teröristlerin yaşantısını merak ettiğini söyledi. Dostane bir ortamda sohbet ettik. Hem onun için hem de bizim için iyi bir propaganda oldu. Bu işten Aygün de faydalandı, biz de faydalandık. Gideceği gün kendisine hatıra olarak gömleğimi verdim. Bu eylem siyasi propaganda anlamındaydı. Aygün, hangi örgütten olursa olsun herhangi bir suçtan yakalanan örgüt üyesi ve bunlara benzer birisi yakalanırsa gönüllü avukatlığını yapar."

SUÇ LİSTESİ KABARIK

Topçu örgütün Türkiye'deki lider kadrosundaydı. Garipuşağı Köyü kırsalında 2010'da 2 askerin şehit edilmesi, bir yıl sonra komiser Cem Kerman ile maçı izleyen öğretmen eşi Dilay Kerman'ın şehit edilmesi, 2012'de İbrahim Ergün'ün öldürülmesi, aynı yıl Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun'un şehit edilmesi, 2015 ve 2016'da 2 polisin şehit edilmesi, 2016'da Ovacık'ta adliye lojmanlarına bombalı saldırı düzenlenmesi olaylarına karıştı.

Öte yandan Aygün, kendisini kaçıran teröristlerle ilgili "Çok saygılı çocuklardı. Sarıldılar, öptüler. 'Burada bulunan kardeşlerini sakın unutma abi' dediler" diyerek tepki çekmişti.

Yorumlar
Günün Videosu
SuperHaber programcısı ve güvenlik uzmanı Mete Yarar, MİT'in Irak'ın Süleymaniye kentinde gerçekleştirdiği ve kırmızı kategoride aranan Ulaş Doğan adlı teröristin öldürüldüğü operasyonla ilgili önemli ayrıntılar paylaştı. Yarar, Süleymaniye'deki operasyonun diğerlerinden farklı olduğunun altını çizdi.