Yaşam |

CHP'de 'kuma' skandalı!

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse'nin eşi eski CHP milletvekili Şevket Köse'nin Songül Köse isminde kuması olduğu iddia edilirken, iddianın sahibi Kadın Kolları Genel Başkan Adayı Düriye Taş, disipline sevk edilerek partiden atıldı.

CHP'yi sarsan "kuma" konusu iyice alevlendi. Yeniasır gazetesi tarafından gündeme taşınan ve CHP'nin her seçim döneminde reklamlar vererek desteklediği Kızıl Komünist çizgideki DHKP-C yanlısı Odatv sitesinde de yayınlanan "kuma" skandalının ayrıntıları şöyle:

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse'nin eşi eski CHP milletvekili Şevket Köse'nin Songül Köse isminde kuması olduğu iddia edilirken, iddianın sahibi Kadın Kolları Genel Başkan Adayı Düriye Taş, disipline sevk edilerek partiden atıldı.

Olay, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu (MYK) eski üyesi Düriye Taş’ın, Türk Medeni Kanunu’nun kabul yıl dönümü 4 Ekim tarihinde sosyal medya hesabından, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse'yi isim vermeden eleştirmesiyle başladı.

CHP kulislerini sarsan kuma iddiası Kadın Kolları Genel Başkanlığı seçiminde Köse'ye rakip olan Düriye Taş tarafından sosyal medyada gündeme getirildi.

Taş, sosyal medya paylaşımında "Kuması bulunan bir Cumhuriyet kadınının 4 Ekim Medeni Kanunu'nu kutlaması, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer. Bir de benim partimde kadın lideriyse" diye yazdı.

“YALAN VE İFTİRA DEĞİLDİR”

Bu suçlamanın ardından Düriye Taş, CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) kesin ihraç istemiyle sevk edildi. Taş YDK'ya verdiği savunmasında iddialarının arkasında şöyle durdu:

"(...) Sosyal medyaya disiplin süreci düştüğünde tarafıma birçok ilden 'Adıyaman Fatma Köse'nin eşi Şevket Köse'nin iki eşi olduğundan eşi (kuma) Songül Köse'nin 'Köse' soyadını mahkeme kararıyla aldığını, Songül Köse'den 2 çocuğu olduğunu çocuklarından Z.K. ve D.K. (...) öğrencisi olduğu bilgileri tarafıma geldi. (...) İl Disiplin Kurulu almış olduğu ifademde Fatma Köse'nin şahsımı neden suçladığını hangi gerekçeyle disipline verdiği tarafıma belirtilmedi. Mevzu kuma mevzusu ise yalan ve iftira değildir. (...)"

FATMA KÖSE VE ŞEVKET KÖSE NE DEDİ

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse bu iddialara karşın Yeni Asır gazetesine yaptığı açıklamada, "Ben CHP Kadın Kolları Başkanıyım. Kadınlarımızın güçlenmesi için yapacak işlerim var. Ben bir kadınım. Bu yazılanları yaşamam mümkün mü? Ben o paylaşımları orada bırakıyorum. İstedikleri açıklamayı yapabilirler. Konuyla ilgili açıklama yapmayacağım" dedi.

Fatma Köse'nin eşi Şevket Köse ise "Sözü geçen ilişki yıllar öncesinde vuku bulmuş ve bitmiştir. 20 yıl önce yapılan ve dönülen bir hatanın, yanlışın benim üzerinden aktif siyaset yapan eşimin başarı ile dolu siyasal yaşamına darbe vurmak üzere yapıldığı çok açıktır" diyerek iddiaları yanıtladı. Köse açıklamasının devamında kuması olduğu iddia edilen Songül Köse'nin AKP'den adaylık iddialarına ve çocukları olduğuna yönelik konulara değinmezken şu ifadeleri kullandı:

"Yıllar evvel olan bu olayın, kadın bir siyasetçiyi mağdur etme amacıyla yapıldığı açıktır. Eşime yönelik yürütülen bu kampanya vicdandan ve ahlaktan uzaktır. Bu konu eşim tarafından öğrenildiğinde şiddetle reddedilmiş, sonra son bulmuş bir konudur. Aile birliğimizin korunması için büyük özveri ve sorumlulukla geçmişte bırakılmış bu konunun sorumluluğu tamamen şahsıma aittir. Eşimle birlikte 36 yıldır sürdürülen evliliğimiz huzur ve mutluluk içinde sürmektedir. Konuyu basının ve kamuoyunun dikkatine sunarım. Şevket Köse 23. Dönem Adıyaman Milletvekili."

Öte yandan Songül Köse'den iki çocuğu olduğu iddia edilen Şevket Köse'nin TBMM'nin resmi internet sitesindeki biyografisinde 3 çocuk babası olduğu bilgisi veriliyor.

Tüm bu tartışmaların ardından Düriye Taş ise İzmir İl Disiplin Kurulu'nda yapılan toplantı sonucunda oy birliği ile partiden ihraç edildi. Taş, kararın Genel Merkez'den verildiğini savundu.