Gündem |

CHP, YSK'nın 'mühürsüz oy' kararını Danıştay'a götürdü!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay’da dava açıyoruz" dedi. Tezcan'ın açıkladığı dava saat 16.00'da açıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay’da dava açıyoruz" dedi.

CHP’li Tezcan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay’a dava dilekçesinin bugün verileceği belirterek, şunları kaydetti:

"Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay’da dava açıyoruz. Ayrıca dava sonuna kadar halkoylaması sonuçlarının kesinleştirilmesinin önlenmesi için yürütmeyi durdurma talep ediyoruz. Avukatımız Atilla Kart bugün Danıştay’a dava dilekçesini verdikten sonra saat 16.00’da YSK önünde gerekli açıklamaları yapacaktır. İster hayır ister evet demiş olsun oy kullanan 49 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz"

KILIÇDAROĞLU’YLA TOPLANTI

Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, CHP’nin Danıştay’da açacağı dava kararının alınmasına ilişkin ayrıntıları paylaştı. Tuncay Mollaveisoğlu Twitter’da “CHP'nin hukukçu eski milletvekili Atilla Kart dün akşam Kemal Kılıçdaroğlu ve Bülent Tezcan ile bir saat toplantı yaptı. Kart'ın önerisi ile CHP, YSK'nın mühürsüz oy ve zarfların geçerli sayılacağına dair 560 sayılı işlemin iptali için dava açılıyor” açıklamasında bulundu.

ATİLLA KART BAŞVURUYU YAPTI

CHP avukatı Atilla Kart, saat 16.00'da Danıştay'a başvuruda bulunarak, YSK'nın mühürsüz oy kararının iptalini istedi. Yapılan başvurunun idari bir işlemle ilgili olduğunu açıklayan Kart, yürütmenin durdurulması talebinde de bulunduklarını da belirtti. Atilla Kart, "YSK'nın referandum sonuçlarını kesinleştirmemesi gerekir. Eğer aksi yönde karar verirse yeni bir anayasal ihlale yol açmış olacaktır. Bunun adli sonuçları da olacaktır." dedi.

Anayasa Mahkemesi ve AİHM'e başvurunun CHP Genel Merkezi'nde değerlendirildiğini belirten Kart, "Biz maddi gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz. Hem evet hem de hayır oyu veren vatandaşlarımızın iradesine sahip çıkıyoruz" diye konuştu.