Gündem |

CHP ile HDP'den ortak miting kararı

6-8 Ekim olayları nedeniyle başlatılan soruşturmada HDP'li isimler gözaltına alındı. CHP'nin bu nedenle HDP'ye destek vermesi partiyi bölerken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu desteği 'hukukun ve mağdurun yanında duruyoruz' diyerek savundu. Öte yandan kol kola yürüyen iki parti, Hollanda'da ortak miting yapma kararı aldı

CHP'nin kapalı grup toplantısında bazı milletvekilleri, son gözaltı operasyonları nedeniyle verilen desteğin yanlış olduğunu belirtti. Bazı milletvekilleri ise HDP'nin siyasi çizgisini eleştirdi, terörle arasına mesafe koymadığını belirterek bu nedenle HDP'yle yan yana görünülmesinin yanlış olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu ise HDP'ye verilen desteği 'hukukun ve mağdurun yanında duruyoruz' diyerek savundu.

CHP'DEN HOLLANDA'DA HDP İLE ORTAK MİTİNG

Sabah'ta yer alan habere göre: HDP'ye yönelik terör operasyonları sürerken CHP, Hollanda'da HDP ile ortak miting düzenleyecek.

Miting afişlerinde, "HDP ve tüm muhaliflere yönelik baskıları protesto ediyoruz" ifadelerine yer verilmesi dikkat çekti.

Pazar günü (11 Ekim) başkent Amsterdam DAM Meydanı'nda saat 14.00'da gerçekleşecek olan mitingin duyurusunda, CHP Hollanda Birliği, HDP, TİP ve Sol Parti imzaları yer aldı. Mitingi, CHP Hollanda Birliği sosyal medya hesabından da duyurdu. Duyuruda, Türkiye'deki terör faaliyetlerine ilişkin soruşturmaların muhalefete yönelik olarak gösterildi.