Cezaya itiraz etti, 1400 liralık trafik cezası iptal oldu

Konya'da avukatlık yapan bir kişiye hız sınırı aştığı gerekçesiyle ceza kesildi. Aşırı hızdan ceza yiyen avukat, yaptığı itiraz sonucu 'kamu görevinde' sayıldı ve cezası iptal edildi. Mahkeme, cezayı avukatın "kamu görevinde" sayıldığı için iptal etti.

Konya'da avukatlık yapan Adem Akyürek, 2021'in Kasım ayında Bursa Adliyesi'nde bir duruşmaya katıldı. Yine aynı gün içinde Bursa'dan Konya'ya dönmek isteyen Akyürek, Afyon'da 90 kilometre sınırı olan yolda 108 kilometre hız yaparak trafik cezası yedi. Hız sınırını geçtiği için 1400 TL ceza yiyen Avukat Akyürek, cezaya itiraz etti.

Mesleğinin sorumluluğu gereği cezanın iptali için Afyon'daki Sulh Ceza Hakimliğine başvuran Adem Akyürek'in istediği oldu. İki duruşmanın zabıtlarını da delil olarak sunan Akyürek, cezanın iptalini istedi.

Hakimlik, avukatın duruşmalara yetişebilmek için hız ihlali yaptığının altını çizdi ve durumu kamu görevi olarak nitelendirdi. İtiraz kabul edildi. 1400 TL'lik trafik cezası da iptal edildi. Bu karar tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bazı avukatlar, verilen kararın doğru olduğunu savunurken bazı avukatlar da bu kararın olumsuz örnek teşkil edebileceğini ifade etti.

Cezaya itiraz etti, 1400 liralık trafik cezası iptal oldu ile ilgili etiketler avukat hız cezası mahkeme karar itiraz