Spor

Çevrim içi ırkçılığa karşı sosyal medya boykotu

İngiliz kulüpleri, "çevrim içi ırkçılık" ve tacize dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada 4 gün boyunca paylaşım yapmayacak. Sosyal medya boykotu, 30 Nisan'da İngiltere yerel saatiyle 15.00'te başladı ve 3 Mayıs 23.59'da sona erecek. 

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

İngiliz futbolu, futbolcuların sosyal medyada maruz kaldığı ayrımcılığı ve tacizi vurgulamak için Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformları boykot etme kararı aldı. Premier Lig, Championship, alt ligler ve Kadınlar Süper Ligi'nde yer alan hiçbir takımlar bu hafta sonu sosyal medya hesaplarını kullanmayacak.

UEFA'dan yapılan açıklamada, İngiliz kulüpleri tarafından başlatılan boykot uygulamasına destek verileceği ve sosyal medya hesaplarının kapatılacağı duyuruldu.

Açıklamada konuşmasına yer verilen UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, internet ortamında taciz ve ayrımcı söylemlerin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

"Bu kabul edilemez paylaşımların veya mesajların kurbanı olan oyuncu, antrenör, hakem veya görevli, herkesi resmi şikayette bulunmaya çağırıyorum. Zararlı ideolojilerini ortaya çıkarmak için anonim profillerinin arkasına saklanan bu korkaklara fazlasıyla sahibiz."

 

Sosyal medya boykotuna yalnzıca futbol dünyası katılmıyor. 

Formula 1'de sezonun üçüncü yarışı Portekiz GP öncesinde düzenlenen basın toplantısında Lewis Hamilton, sosyal medya boykotuna katılacağını ve 3 Mayıs'a kadar herhangi bir paylaşımda bulunmayacağını açıklamıştı. Formula 1'den yapılan açıklamada bugün başlayan sosyal medya boykotuna destek verileceği belirtildi. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"F1, çevrimiçi veya herhangi bir ayrımcılıkla mücadele etme konusunda kararlı. Çevrimiçi şiddetti ortadan kaldırmak için Premier Lig ve diğer spor kuruluşlarının eylemlerini destekliyoruz. Saygıyı ve pozitif değerleri teşvik etmek ve ırkçılığa son vermek için tüm platformlarla birlikte kendi seyircilerimizle çalışmaya devam edeceğiz."

Günün Videosu
Süper Lig'de 17 Eylül Cuma akşamı Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı'nda bu ligde 18 yıl sonra ilk kez oynanacak İzmir derbisinde karşı karşıya gelecek Altay ve Göztepe'de derbiden önce dostluk rüzgarları esti. Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) önderliğinde, Folkart sponsorluğunda Tarihi Havagazı Fabrikası'nda bir araya geldi.